Küresel kentler ve İstanbul'un küreselleşmesi
Global cities and globalization of İstanbul
  1. Tez No: 207513
  2. Yazar: HALİL ÇADIRCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA ERDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tarihte diğerlerinden büyük ve daha geniş hizmet alanlarına sahip olan kentler hep var olmuştur. Dünya kentleri olarak da tanımlanan bu kentler küreselleşmeyle birlikte, ?kentlerin özgürleşmesi? olarak da tanımlanabilecek aktif bir kimliğe kavuşmuş ve ulus-devletin sınırlarından kurtularak küreselin bir aktörü haline gelmiştir. Dolayısıyla küresel işleyen meta, insan, enformasyon vs. akışlarının merkezileşerek, ulusal sınırların ötesinde daha geniş bir alana hizmet sunabilen kentler ?küresel kent? olarak da tanımlanan yeni bir kent tipi ortaya çıkarmıştır. Teknolojik gelişme, telekomünikasyonun yaygınlaşması ve enformasyon akışlarının aldığı yeni boyut ekonominin ve küresel işleyişin de yeni bir boyut almasını sağlamış; yüzyüze ilişkiler en aza inerken enformasyon akışı ve telematik ilişkiler daha önemli bir hal almıştır. Buna bağlı olarak küresel kentlerin tanımlanmasında başvurulan unsurlar da hızlı bir değişim göstermiştir. Öncesinde, uluslararası faaliyet yürüten firmaların merkezi bürolarının varlığı veri olarak alınırken, günümüzde küresel işleyen akışların oluşturduğu yoğunluğun düzeyi ve düğer bütün kentler ile birbirine bağlanabilme gücü tanımlama kriteri olarak alınmaktadır. Küreselleşmenin bütün küre düzeyinde işlemesi bu süreçten gelişmiş ülke kentleri kadar, gelişmekte olan ülke kentlerinin de etkilenmesini sağlamıştır. Bu nedenle, Londra, New York, Paris, Los Angeles ve diğer birçok batı kenti gibi Hong Kong, Singapur, Cakarta, Mumbai ve diğer birçok gelişmekte olan ülke kenti de küresel ekonominin önemli bir merkezi olmaktadır. Ortadoğu'da ise küresel akışların önemli bir düğüm noktası olarak öncü bir kentin oluşmadığını ancak, bölgenin en yüksek bağlantı sahibi kenti olan İstanbul'un küresel bir kent olarak hızla geliştiğini ve gerek yerel akışların küresel ağlara ulaşması gerek ise küresel akışların yerel birimlerle buluşması açısından önemli bir düğüm kenti haline geldiğini görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
There were always cities having greater and wider service areas in the history. These cities which were also named as the world cities achieved an active identity which can be described as ?freedom of cities? by means of the globalization and became an actor of the global by getting rid of the nation-states borders. Therefore, the cities which can serve for a wider area than the national borders by centralizing the global flows such as goods, human, information created a new type of city which is described as ?global city?. The new dimension of the technological development, becoming widespread of the telecommunication and information flows caused the economics and global course to have a new dimension; while the face-to-face relations decreased, information flow and telematic relations became more important. Thus, the aspects referred for the definition of the global cities are also changed fast. Previously, the existence of the head office of the international companies were taken as the data, today the level of the intensity created by the global flows and power to interconnect with the other cities were taken as the definition criterion. Since the globalization runs all over the sphere, this process caused not only the cities of developed countries but also the cities of developing countries to be effected. Therefore, likewise London, New York, Paris, Los Angeles and many other western cities, Hong Kong, Singapore, Jakarta, Mumbai and many cities of the developing countries have been becoming an important center of the global economy. In the Middle East, on the other hand, no leading city was created as the central point of the global flows, however, we can see that Istanbul which has the highest connection in the region developed fast as a global city and became a key city as for both local flows reach to the global networks and global flows meet with local units.