İbn Sina'da Vahiy
Inspiration of The Ibn Sina
- Tez No: 207533
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İbn Sina Allah ile alem arasındaki ayrımı sudur düşüncesi ile açıklar. Bu ayrım varlık veren-varlık alan ayrımıdır. Allah ( Zorunlu Varlık ) varlık verendir. Allah Sebeplerin Sebebi, İlkelerin İlkesi'dir. Bu nedenle Allah El-Evvel'dir. İnsanın ben diye nitelediği şey nefsidir. İbn Sînâ buna İnsani Nefs der. İnsani nefs pratik ve teorik akıl olarak ayrılır. Teorik akıl, pratik aklın bedeni yönetmesi için gerekli bilgileri verir. Teorik akıl Sudur düşüncesindeki onuncu akıl olan Faal akılın yardımı ile insan ve Allah arasındaki bilgilenmeyi gerçekleştirir. İnsanın faal akıl yolu ile bilgi edinebilmesi için teorik aklını bil-fiil hale getirmesi gerekir. Bu, soyut, külli, akli bilginin alınabilmesinin yoludur. Peygamberin teorik aklı her an bil-fiil olduğu için gerçek bilgiye her zaman ulaşabilir. Peygamber soyut, külli ve akli bilgiyi biçimlendirir, halka örnekleme yolu ile iletir. Peygamber önce bilir sonra algılar. Diğer insanlar ise önce algılar sonra bilir.
Özet (Çeviri)
İbn Sînâ explains the difference between Allah and the universe with the conception of ?prosperity?. This difference is the difference between the one who creates and the one who is created. Allah (The Indispensable Entity) is the one who gives presence and life. Allah is the biggest reasons of all the reasons and the most basic principle of all the principles. On this account, Allah is the antecedent of all the things on earth. The thing that the human being considers as ?self? is indeed his flesh and his body. This is also regarded as ?human self? by İbn Sînâ. Human self can be categorized as theoretical and practical intellect. The theoretical intellect supplies the practical intellect with the necessary information required to manage the body. The theoretical intellect helps the information to be transferred between the human being and Allah by the help of the active intellect which is the tenth intellect in the conception of ?prosperity?. The human being has to activate his theoretical intellect in order to be able to receive information via the active intellect. This is the only way of gaining the abstract, complete and the intellectual information. Since the theoretical intellect of a prophet is always activated, he can reach the actual information at any time he wants. A prophet shapes out the abstract, complete and the intellectual information and gets this refashioned information across to the community. A prophet knows in the first place and perceives later on, whereas all the other people on earth perceive in the first place and then know.