Örgütsel güvenin ağdüzenekleri içerisindeki analizi: küçük işletmelerde bir uygulama
An analysis of the organizational trust on networks: an application through small-sized businessess
  1. Tez No: 207532
  2. Yazar: ÖZLEM ÖĞÜTVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yapılan çalısmanın amacı, örgütlerarası agdüzenekleri içinde yer alan küçük ölçekli isletmeler arasında gelisen güvenin biçimini sorgulamaktır. Bahsedilen isletmeler arasında olusan güvenin nedeninin islem maliyetlerini azaltmak, agdüzenegi kaynaklarına ulasım saglayarak rekabetçi avantajlar saglamak ve örgütün sagladıgı faydaları arttırmak gibi rasyonel nedenlere dayandıgı düsünülmektedir. Firmaların içinde bulundukları kültürün etkisi altında kalsalar bile, son seçimlerini rasyonel nedenlere dayandırdıkları düsünülmektedir. Diger bir bakıs açısı ile, kültürel kuramlar, firmaların içinde bulundukları kültürün etkisi altında hareket ettikleri savını savunmaktadırlar. Bu durumda, ortaklasa davranısçı toplulukların davranıs biçimleri nedeniyle Türk kültürel yapısı içindeki firmaların tımar örgütlenme biçimleri içinde, daha yogun olarak duygusal güven davranısları sergilemeleri beklenebilir. Böyle bir durumda isletmelerin, rasyonel kararları gözardı ederek, akrabalık, hemsehrilik, komsuluk gibi daha duygusal nedenlere dayalı güven ve is yapma biçimlerini seçiyor olmaları beklenir. Yapılan alan arastırması, ortaya koyulan öngörüleri büyük ölçüde destekleyici sonuçlar ortaya çıkartmıstır. Arastırma dahilinde incelenmis olan küçük isletmeler, agdüzenekleri içinde yer almakta ve is gönderme yolu ile içinde yer aldıkları agları kendi faydaları dogrultusunda kullanmaktadırlar. Bu süreç, karsılıklı beklentiler ve karsılıklı kazancın saglanması amacıyla ortaya çıkan bir güven ile desteklenmektedir. Bu durumda, karsılasılan güven biçimi bilissel güvendir. Kültürel etkilerin yok sayılamayacak kadar önemli olması gerçeginin yanı sıra, küçük ölçekli isletmelerin, güven iliskilerini bilissel nedenlere dayalı olarak ve rasyonel kararlar sonucunda ortaya koyduklarını söylemek yanlıs olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the type of trust that is developed between the small sized firm that take place on inter-organizational networks. The reasons for the trust developed between the disscussed firms are thought to be rational reasons, such as, decreasing the transaction costs, developing competitive advantages through reaching network resources and maximizing the organization?s benefits. It is argued that, even though firms act under the influence of the culture that they live in, their final choises are based on rational behaviour. Through a different approach, mainly by the cultural theorists, firms act according to the characteristics of their own national culture. In such a case, the firms doing business in the collectivist Turkish cultural setting should be forming their organizational structure according to the characteristics that of a fief, and are assumed to display affective trusting behaviours. Accordingly, these firms are expected to ignore the rational choises and rely upon reasons such as kinship, citizentry and vicinity for developing an affective kind of trust in doing business. In the field research, the results found are largely supportive of the previsions displayed in the hypothesis section. The firms analyzed in the research are positioned on the networks and they use these networks for their own benefits by sending/passing jobs to their counterparts. This process is supported by a kind of trust developed to fullfill mutual expectations, benefits and advantages. In this case, the trust encountered is cognitive trust. Along with the fact that the cultural influences are so important not to be ignored, it would not be incorrect to claim that the small sized businesses display their trust relations according to cognitive reasonings and rational choises.