Din-dış politika ilişkisi: Abd örneği
Relationship between religion and foreign policy: Usa example
- Tez No: 207534
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜREL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Religion, Political Science, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon'a yapılan terörist saldırılarla birlikte, din uluslararası politikanın en çok tartışılan konularından biri haline geldi. Modern uluslararası ilişkilerde Vestfalya Antlaşması (1648) temel alındığından din, uluslararası politikada ?görmezlikten? gelindi. Batı siyasi tarihi ve bilimsel gelişimi üzerine temellendirilen uluslararası ilişkiler disiplininde din, uluslararası politika/dış politikada bir faktör/unsur olarak görülmedi. Bu yaklaşım Batı açısından doğru görülebilir, fakat bu durumu tüm dünya için geçerli saymak doğru sonuçlar vermez. Nitekim Vestfalya'dan günümüze kadar geçen zaman bunu ortaya koymuştur. Dinin ?görmezlikten gelinmesi? onun uluslararası politikada yok olduğu/etkisiz olduğu anlamına gelmemektedir. Fakat uluslararası ilişkiler uzmanları dini uluslararası politika/dış politika çözümlemelerinde/ yorumlamalarında değerlendirme dışı bırakmışlardır. Vestfalya Antlaşması'yla din uluslararası politikada belirleyici olma özelliğini kaybetmiştir, fakat yok olmamıştır. Ulus-devletin hâkim konuma gelmesiyle beraber araç olarak da olsa din, uluslararası politikada varlığını hep sürdürmüştür. 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, dinin uluslararası politikada etkin olduğunu gösteren olaylar meydana gelmeye başladı (1948 yılında İsrail'in kurulması, 1979 İran İslam Devrimi, Yeşil Kuşak Projesi, dini temelli örgütlerin kurulması gibi). Soğuk Savaş'ın sona ermesi, Sovyetler Birliği'nin dağılması ve Arap Milliyetçiliği gibi seküler milliyetçiliklerin başarısız olması, dini daha belirgin bir şekilde uluslararası politikanın önemli bir faktörü haline getirdi. Günümüzde dinin uluslararası politika/dış politikada önemli bir faktör/unsur olduğunu gösteren birçok konu vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: ? Karar Alıcıların Dini Düşünce ve İnançları ? Dinin Dış Politikada Meşruiyet Kaynağı Olarak Kullanılması ? Dini Çatışmaların Ülke Sınırlarını Aşarak Bölgesel veya Uluslararası Sorun Haline Gelmeleri ? Ulus veya Devlet Kimliği Olarak Din ? Kutsal Mekânların Dış Politikaya Etkisi ? Dinin Uluslararası Örgütlerin Kurulmasına Dayanak Olması ? Din Bir Çatışmanın Temel Kaynağı Olarak Dış Politikayı Etkilemesi ? Grup Kimliği Olarak Dinin Dış Politikaya Etkisi ? Kurum Kimliği Olarak Dinin Dış Politikaya Etkisi ? Dinin İttifak Kurmada Etkisi ? Devlet Müdahalelerinde Dinin Etkisi ? Dini Temelli Sivil Toplum Örgütlerinin Dış Politikayı Etkilemeleri ? Dinin Bir ?Terör? Sorunu Olarak Dış Politikaya Etkisi ? Dinin Silahlı Örgütlerin Kurulmasına Etkisi ? Dinin ?Aktör? Kimliği Olarak Dış Politikaya Etkisi ? Dinin İç Çatışmaların Temel Kaynağı Olarak Dış Politikaya Etkisi ? Dinin Uluslararası Metinlerde Yer Almasının Dış Politikaya Etkisi ? Medeniyetin Temel Unsurlarından Biri Olarak Dinin Dış Politikaya Etkisi Yukarıdaki maddelerden de anlaşıldığı üzere, din artık uluslararası politika/dış politikada önemli bir unsurdur. Bundan dolayı, sağlıklı ve doğru uluslararası/dış politika çözümlemelerinin yapılabilmesi için dinin rasyonel bir şekilde değerlendirmeye alınması gerekmektedir. Bunun için de uluslararası ilişkilerde bir ?politik teoloji?ye ihtiyaç vard
Özet (Çeviri)
Religion became one of the issues of international politics that are most widely discussed by the terrorist attacks to World Trade Center and Pentagon on September 11, 2001. Religion was ?pretended not to be seen? in international politics since Westphalia Treaty (1648) was taken as the bases of modern international relations. Religion was not regarded as a factor/ element in international politics/foreign politics in the discipline of international relations which was based on the political history and scientific development of the West. This approach can be true for the West. However, accurate conclusions cannot be reached if it is claimed that this is true for the whole world. As a matter of fact, the time from Westphalia until today revealed this. Pretending that ?religion is not seen in international relations? does not mean that it does not exist/does not have an influence in international politics. However, international relations experts left religion out of the evaluation in their analysis/interpretations of international politics/foreign politics. Religion lost its determining feature in international politics with the Westphalia Treaty, but it did not disappear. Religion always continued to exist in international politics, even as an instrument, with the dominance of the nation-state. Events indicating that religion is effective in international politics occured since the second half of the twenteeth century.(such as the establishment of Israel in 1948, 1979 Iran Islamic Revolution, Green Belt Project and the establishment of religious groups) Religion became an important actor more clearly with the end of the Cold War, the demise of the Soviet Union and the failure of the secular nationalisms such as Arab Nationalism. Today there are many topics which shows that religion is an important factor/element in international politics/foreign politics. Some of them are these: ? Religious Thoughts and Beliefs of the Decision Makers ? The Use of Religion in Foreign policy as a Legitimising Source ? The Expansion of Religious Disputes Over the Territories of the Countries and Become Regional or International Problems ? Religion as an Identification of Nation or State ? The Effect of Sacred Places on Foreign Policy ? The Support of Religion to the Establishment of International Organisations ? The Effect of Religion on Foreign Policy as the Basic Source of a Dispute ? The Effect of Religion on Foreign Policy as a Group Identity ? The Effect of Religion on Foreign Policy as an Institution Identity ? The Effect of Religion in Forming Alliances ? The Effect of Religion in State Interventions ? The Influence of Religious Based Civil Society Organisations on Foreign Policy ? The Influence of Religion on Foreign Policy as a Question of ?Terror? ? The Influence of Religion on the Formation of Armed Organisations ? The Influence of Religion on Foreign Policy as an ?Actor? Identity ? The Influence of Religion on Foreign Policy as the Main Source of Domestic Disputes ? The Efffect of the Presence of Religion in International Texts on Foreign Policy ? The Influence of Religion on Foreign Policy as one of the Main Sources Civilisation As it can be deduced from the matters above, religion, from now on, is an important element in international/foreign politics. Because of this fact, religion should be taken into consideration in a rational way for the formation