Türk işletmelerinin Çin Halk Cumhuriyeti pazarına giriş stratejileri üzerine bir alan araştırması
A survey on market access strategies of Turkish firms to the market of people's republic of china
  1. Tez No: 207552
  2. Yazar: BEKİR ASLANER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çin 2000 yıllarda en hızlı büyüyen, gerek nüfusu gerekse coğrafyası itibariyle süper güç olmaya aday bir ülkedir. Gelişme yolundaki bir ülke olarak, Türkiye ile tamamlayıcı değil rekabetçi bir ekonomiye sahiptir. Son yıllarda gerek iç pazarda gerekse geleneksel ihraç pazarlarımızda ciddi bir rakip olarak ortaya çıkmış ve özellikle imalat sanayini tehdit eden bir konuma gelmiştir. Bu tehdidi fırsata çevirmek için büyüyen Çin pazarından pay alınması gereklidir. Bu tez çalışmasında Türk İşletmelerin Çin pazarına yaklaşımları analiz edilmiş ve tespitlerden yola çıkarak Çin pazarından daha fazla pay alınabilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Birinci bölümde, Türkiye'nin dış ticareti hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde Çin'in dış ticareti hakkında tarihsel ve çevresel etkenler hakkında bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde uluslararası pazarlama stratejileri incelenmiş, pazarlama stratejisi geliştirilmesinin bir özel durumu olarak uluslararası pazara giriş stratejileri geliştirilmesindeki önemli faktörler incelenmiştir. Dördüncü bölümde Çin'e İhracat Stratejileri Alan Araştırması başlıklı uygulamaya ilişkin hususlar sunulmuş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde tespitlerde ve önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
With her giant population and geography, People?s Republic of China is a candidate for being a superpower in 21st century. Chinese economy is not a complementary but a competitive economy with Turkish economy. In recent years, China has appeared as a serious competitor either in domestic market and Turkey?s traditional exports markets and became a thread especially for Turkish manufacturing industry. In order to convert this threat to an opportunity, taking a good share from the emerging Chinese market is required. In this thesis, the approach of Turkish exporters to Chinese market has been analyzed. In the first and second chapter, historical and general information about Turkish and Chinese foreign trade is presented, the foreign trade politics of Turkey is summarized and environmental factors of Chinese market has been compiled and examined. In the third chapter, international marketing strategies have been examined. In the fourth chapter in-site study has been presented and the results were discussed. In the conclusion chapter, the results of in-site study and the environmental aspects of Chinese Market have been synthesized