Ostim ölçeğinde Kobi'lerde toplam kalite yönetimi
Total quality management in Smes in Ostim
- Tez No: 207555
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yirmi birinci yüzyılda, ülke ekonomilerinde ve piyasalarda acımasız bir rekabet ortamı hakimdir. Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin böyle bir ortamda büyük işletmelere karşı ayakta kalabilmeleri giderek zorlaşmaktadır. Değişen piyasa koşullarında, tüketiciler de giderek bilinçlenmekte ve kaliteye daha çok önem vermektedir. Bu durumda işletmelerin hem kalite seviyelerini artıracak hem de ayakta kalmalarını sağlayacak yollar aramaları gerekmektedir. İşte toplam kalite yönetimi işletmelerin her iki amacını da sağlayabilecek bir sistemdir. Toplam kalite yönetimi, işletmelerin mal ya da hizmetlerini ilk seferde hatasız, uygun fiyata ve kalite garantili olarak üretmelerini sağlayacaktır. Yüksek enflasyon ve yüksek kayıtdışılığın hüküm sürdüğü ülkemiz ekonomik koşullarında, KOBİ'lerin ayakta kalabilmeleri için rakiplerine göre fark yaratan yollar izlemeleri gerekmektedir. TKY de bu yollardan birisidir. KOBİ'lerin gelişmelere çabuk uyum sağlayan esnek yapıları TKY sistemini benimseyip uygulama konusunda büyük bir avantajdır. TKY, KOBİ'lerin aile şirketi niteliğinden kurtulup kurumsallaşmalarını sağlar. Girişimciliği teşvik ederek varlıklarıyla ekonomiye canlılık ve dinamizm kazandıran KOBİ'ler, ekonomimiz açısından vazgeçilmez unsurlardır. KOBİ'lerin TKY'ni benimseyip uygulamaya çalışmaları, hem işletmenin hem de ülke ekonomisinin gelişmesi açısından bir gereklilik haline gelmiştir. Bu çalışmada, öncelikle çeşitli TKY tanımları verilmiş, TKY ile ilgili temel kavramlar açıklanmıştır. TKY'nin gelişim sürecine ve gelişmesine katkıda bulunan önemli isimlere yer verilmiştir. Daha sonra TKY'nin temel ilkeleri, uygulanmasının getirdiği yararlar ve uygulamada karşılaşılan sorunlara değinilmiştir. Sonraki bölümde, KOBİ tanımları ve tanımlardaki ortak unsurlar belirtilmiştir. KOBi'lerin yapısı ve özellikleri, güçlü ve zayıf yönleri açıklandıktan sonra KOBİ'lerin Türk ekonomisindeki yeri ve önemi ile KOBİ'lerde TKY konularına değinilmiştir. Son bölümde ise OSTİM bölgesindeki araştırma bulguları, sonuçları ve sonuçlara ilişkin yapılan analizler ve yorumlar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In twenty first century, there is a cruel competition between all countries? economies and markets. In such circumstances, it?s gradually hard to survive for small and medium sized enterprises (SMEs) against large sized enterprises. With improving market condititons, consumers are becoming conscious gradually and giving more importance to quality. In this case, enterprises need to find ways both to increase their quality levels and to survive. At this point, total quality management (TQM) is a great system which can provide these two purposes for enterprises. TQM makes enterprises produce their properties or services at the first attempt without mistake, with convenient price and quality guaranteed. In our country?s economic conditions which high inflation levels and high unregistered production reign, SMEs have to find different ways to survive against their rivals. TQM is one of these ways. SMEs? flexibility which helps them adapt to improving conditions easily and quickly, is an important advantage to adopt and apply TQM system. TQM provides SMEs release from family company status and makes them institutional. SMEs are impossible to give up for our economy because of encouraging entrepreneurship and obtaining liveliness and dynamism to economy. SMEs? effort to adopt and apply TQM, have become a necessity to improve both the enterprise and country economy. In this study firstly, various definitions of TQM are given and basic concepts concerning TQM are explained. TQM?s developing process and important gurus who contributed to TQM?s development are described. Afterwards, TQM?s fundamental principles, TQM?s advantages and problems during application are mentioned. In the following section, definitions of SMEs and common components in these definitions are determined. After explaining constitutional features of SMEs? and their strong and weak characteristics, the importance of SMEs? for Turkish economy and TQM in SMEs? issues are mentioned. In the last section, research findings, research results, analysises and comments concerning these results in OSTİM are explained.