Muhasebe standart ve uygulamalarına göre finansman giderlerinin incelenmesi
The analysis of financial expenses in accordance with accounting standards and principles
  1. Tez No: 207556
  2. Yazar: ZELİHA KALDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KÂMİL BÜYÜKMİRZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
sletmeler faaliyet konularına göre mal ve hizmet satın almak veya üretmek amacıyla gerekli olan yatırımlarını gerçeklestirmek ve faaliyetlerini aksatmadan devam ettirebilmek için kaynak ihtiyacı duyarlar. sletmeler kaynak tercihinde öncelikle öz kaynakları seçer ancak isletme öz kaynaklarının yetersiz olması halinde yabancı kaynak yoluna gidilmesi kaçınılmazdır. Zaten isletmeler aktiflerini edinmek için kaynak kullanmaları gerektiginde tamamen öz kaynaklardan finansman saglayamazlar. Bu durum hem teknik açıdan hem de rasyonel açıdan mümkün olmayabilir. Bunun yanı sıra, yatırımlarının tamamını öz kaynaklardan karsılayan bir yönetici, ?finansal kaldıraç? etkisinden yararlanmamıs olur. htiyaç duyulan kaynakların bir kısmının yabancı kaynaklardan saglanması, ödenecek faizin gider yazılabilmesi ve bu nedenle daha az vergi ödenmesi ve isletme sahiplerine daha fazla kâr kalması gibi rasyonel bir tutumun izlenmesi, yogun rekabet ortamında oldukça geçerlidir. Yabancı kaynakların türlerine göre kolay elde edilebilmesi, kaynak maliyetlerinin gider yazılabilme avantajı yabancı kaynak kullanımını cazip hale getirebilmektedir.sletmeler gerek yatırım gerekse isletme sermayesi ihtiyaçlarını karsılamak için kısa, orta veya uzun vadelerde, çesitli sekillerde borçlanma politikaları izlemektedirler. Bu borçlanma politikalarıyla birlikte de faiz, komisyon, döviz borçlanmalarından dolayı kur farkları ve buna benzer maliyet ve gider türleriyle karsılasmaktadırlar sletmelerin borçlanmaları sonucu karsılastıkları bu maliyet ve gider türleri bu isletmelerin finansman giderlerini olusturmaktadır. Finansman giderlerinin muhasebelestirilmesinde temel yöntem dönem gideri olarak kaydetme yönündedir. Ancak özellikli varlık olarak tanımlanan bazı varlıklara ait finansman giderleri digerlerinden ayrı bir özellik tasımaktadır. Bu durum 23 nolu, ?Borçlanma Maliyetlerinin Muhasebelestirilmesi? isimli Türkiye Muhasebe Standardı'nda detaylı bir sekilde açıklanmıstır. Bu tür maliyetler güvenilebilir bir biçimde ölçülebilmeleri ve gelecekteki ekonomik yararlardan isletmenin faydalanabilmesinin muhtemel olması durumunda, özellikli varlıgın maliyetine dâhil edilir. Bunun dısındaki borçlanma maliyetleri olustukları dönemde gider olarak muhasebelestirilir. Ülkemizde var olan mevzuatlarda da benzer bir anlayıs mevcuttur. Vergi mevzuatına göre, maddi duran varlıklarda, varlıgın satın alındıgı dönemin sonuna kadar, stoklarda ise aktiflestirme tarihine kadar olusan kur farkları zorunlu olarak ilgili varlıgın maliyetine eklenmektedir. VUK' a göre maddi duran varlıklarda dönem sonundan, stoklar ise aktiflestirme tarihinden itibaren hesaplanan kur farklarının aktiflestirilmesi veya dönem gideri olarak muhasebelestirilmesi serbest bırakılmıstır. SPK mevzuatı, finansman giderlerinin maliyet unsuru olup olmayacagı konusunda getirdigi düzenlemelerde varlıkların stoklar ve maddi duran varlıklar olarak ayırmayıp, genel olarak varlık edinimiyle direkt iliskinin kurulmasının esas almaktadır. Yabancı kaynakların varlık edinimiyle direkt iliskinin kurulması halinde, varlık aktif unsurları arasına alınma tarihine kadar ortaya çıkan finansman giderleri maliyetle iliskilendirilebilecektir. Uluslararası muhasebe standartları da Türkiye Muhasebe Standartlarında Borçlanma maliyetlerinin muhasebelestirilmesine iliskin açıklamalarla aynı paraleldedir. Birkaç önemsiz farklılık dısında standartlar arasında bir uyumsuzluk bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Firms need resources in order to continue their operations, and purchase goods and services according to their operating areas. Mainly, firms prefer equity as the resource; however it?s inevitable to choose the borrowing method when the equity of the firm is insufficient Firms usually can not use equity as the single source for acquiring assets; this situation may not be feasible for both technical and rational point of views. Furthermore, a manager who uses equity as the single for acquiring assets does not benefit from financial leverage effect. Acquiring some portion of the needed resources from foreign sources, booking the interest as expense and decreasing the tax payable, by this way increasing the net profit is common in competitive business areas. The ease of acquiring foreign resources compared to other resources and the ability to write-off the acquisition costs, makes foreign resources attractive. Firms follow borrowing policies in short, medium and long terms in order to provide the need for investment capital and working capital. Along these policies, firms face costs like interest, commission, foreign currency differences. These costs constitute the firms? financial expenses. The main method for booking the financial expenses is booking these expenses as current period?s expense. However financial expenses of some assets, named as specialty assets, have different characteristics. This situation is detailed in the ?Turkish Accounting Standard? no 23, ?Accounting of Borrowing Expenses?. These types of expenses are added to specialty assets? costs if it is possible to measure confidently and it is certain that the firm will benefit from the future economic advantages. Borrowing costs other than these are booked as current period?s expense. The general point of view is the same in the legislations of Turkey. According to the Law Legislation, the foreign currency differences occurring till the end of the period that the fixed asset is purchased, and till the capitalization date for stocks are added to related assets? costs. The capitalization or writing-off the foreign currency differences occurring after the period that the fixed asset is purchased, and after the capitalization date of the stocks is set free in Law Legislation. Capital Markets Board (CMB) does not differentiate the capitalization method of financial expenses for fixed assets and stocks. If the foreign resources are directly related to asset capitalization, the financial costs occurring till the capitalization date can be booked as expense. International Accounting Standards is in line with the Turkish Accounting Standards in accounting of borrowing costs except some insignificant differences.