Ülkemizde 2005'ten itibaren spk'ya tabi işletmelerce uygulanan muhasebe standartları (25 nolu tebliğ)nın incelenmesi
  1. Tez No: 207554
  2. Yazar: YASEMİN KUBA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YURDAKUL ÇALDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalısmanın amacı Avrupa Birligine Uyum süreci içinde 2005 ten itibaren Sermaye Piyasası Kuruluna Tabi sletmelerce uygulanan muhasebe standartlarının (25 Nolu Teblig'in ) incelenmesidir. Ekonomik, tarihsel, kurumsal ve kültürel faktörlerin etkisiyle muhasebe uygulamaları her ülkede farklı ortaya çıkmaktadır. Ülkeler belirledigi muhasebe standartlarına göre, muhasebe politikalarını olusturmus ve muhasebe bilgilerini bu politikalara göre saptamıstır. Muhasebe uygulamalarındaki bu çesitlilik, küresellesen sermaye piyasaları ve çok uluslu sirketlerin de etkisiyle, muhasebede uyumlastırma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Uluslararası Muhasebe Standartlarının olusumu da uluslararası alanda ortaya çıkan bu ihtiyacın bir sonucudur. Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uyumlu olarak hazırlanan Sermaye Piyasası Kurulu Muhasebe Standartları Hakkında Teblig ülkemiz uygulamalarının uluslararası düzenlemelerle uyumlastırılması açısından önem tasımaktadır. Çalısmanın birinci bölümünde, Sermaye Piyasasının slevi Ve Önemi,Sermaye Piyasası Kurulu ve Kurula tabi isletmeler ile Avrupa Birligine uyum sürecinde Sermaye Piyasası Kurulunda yapılan çalısmalar incelenmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde, muhasebede standartlasma çalısmaları ve Uluslararası Finansal Raporlama Standardı (UFRS) ye iliskin bilgilere yer verilmistir. Çalısmanın esas konusunu olusturan ?Sermaye Piyasasında Muhasebe Standartları Hakkında Teblig( Seri: 11,No:25)? ise üçüncü bölümde incelenmistir. Bu bölümde her bir standart ayrı ayrı ele alınarak UFRS çerçevesinde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examine the Accounting Standards that applied by businesses which are dependent on Capital Market Board since 2005 in harmony process to European Union . The accounting practice differs country to country since it is effected by economical, historical, constitutional and cultural factors. Countries compose accounting politics according to accounting standarts and determine accounting report according to this politics. The sum effects of te variety in accounting practice, the globalization of security markets and multinational enterprises make the harmonization a necessity. The development o nternational Accounting Standards is the result of the need for harmony in accounting all around the world. The notification about Capital Market Board Accounting Standards that harminous with International Financial Reporting Standards are important for our countries practies harmonization to intermational regulation. In the first part of the study, the function and mportance Capital Markets, Capital Market Board And the business which are dependent on this Board with the studies by Capital Market Board in harmony process to European Union are explained. The second part of the study contains the explanition of standardization studies in accounting and nternational Financial Reporting Standards (IFRS). The basic topic this studies ,The notification about Capital Market Board Accounting Standards ( Series:11,Number:25), is examine in the third part of the study. In this part all standards discuss seperately frame of the IFRS.