Türkiye'de kayıtdışı ekonomi ve vergi denetimi açısından değerlendirilmesi - kayda alınabilmesine yönelik öneriler
The underground economy and it' assessment according to the tax inspection and necessory regulations in Turkey
- Tez No: 207566
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UYGUR TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Kayıtdısı ekonomi, yakın dönemde gerek gelismis gerekse gelismekte olan ülkelerde ciddi bir toplumsal sorun olarak kendisini hissettirmektedir. Türkiye'de sorunun daha vahim boyutlarda oldugunu bilinmektedir. Diger ülkelerde oldugu gibi Türkiye'de her dönem var olan kayıtdısı ekonomi, özellikle 1980'li yılların ikinci yarısından itibaren önemli artıs göstermistir. Kayıtdısı ekonominin hacmi gelismis ülkelerde 1978 yılında ortalama yüzde 8.7, 1990 yılında yüzde 14.4 ve 2001 yılında yüzde 16.7 dir. Gelismekte olan ülkelerde ise bu oran ortalama yüzde 40'lar civarında seyretmektedir. Türkiye'de ise, 1980 yılında yüzde 36 olan kayıtdısı ekonominin hacmi, 1990 yılında yüzde 97 ve 2004 yılında yüzde 110'a ulasmıstır. Türkiye ekonomisinde son yıllarda yasanan ekonomik krize baglı olarak bozulan kamu kesimi finansman dengesinin yeniden kurulması ve bu dogrultuda vergi gelirlerinin artırılmasının gerekliligi açıktır. Bu noktada“kayıtdısı ekonomi”olgusu önem kazanmaktadır. Çünkü bütçe açıklarının kapatılmasında devletin temel gelir kaynagı olan vergi gelirlerinden yararlanma yerine, borçlanma yoluna gitmenin pek çok olumsuzlugu beraberinde getirdigi görülmektedir. Bu nedenle kayıtdısı ekonomik faaliyetlerin belgeye baglanabilmesinde, gelir idaresine görev düsmektedir. Vergi denetimi gelir idaresinin elinde bu amaçla kullanılabilecek en etkili araçlardan biridir. ste bu dogrultuda vergi denetimine etkinlik kazandırılmasına yönelik tedbirlerin alınması gereklidir
Özet (Çeviri)
Underground economy has been seen as a severe social problem both in developed and developing countries. This problem is in the more seriously dimensions in Turkey than in other countries. Underground economy which exist in Turkey every term like in other countries has shown a significant increase since espesially the second half of 1980?s. The volume of underground economy in developed countries was as a average 8.7 percent (%) in 1978, 14.4 percent in 1990 and 16.7 percent in 2001. As for in developing countries, this ratio was as a average about 40 percent. As to Turkey, the volume of underground economy which was as a average 36 percent in 1980 has readhed 37 percent in 1990 and 110 percent in 2004. Recent years, Government finance balance has been upset as a related on economic crises in Turkey. n this situation concept of underground economy has been significant, because public debt is prefer to tax revenue about eliminated budget deficit. For, this reason to administration is responsibie to get underground economy activities under control. Tax audit is the mast importance tool that tax administration is used. About this to efficient of tax audit is necessary to use some measures