Borsa yatırım fonları ve borsa yatırım fonlarının performanslarının ölçülmesi üzerine bir uygulama
Exchange treded funds and an application for measurement of performances of exchange treded funds
- Tez No: 207567
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN KAMİL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son on yılın en önemli finansal yeniliklerinden biri olarak kabul edilen borsa yatırım fonları dünya piyasalarında gösterdigi gelisimle Türkiye'deki sermaye piyasalarının da dikkatini çekmis ve bu konuda çalısmalar yapılmaya baslanmıstır. Bu çalısmaların sonucu olarak 2005 yılında Türkiye, borsa yatırım fonları ile tanısmıstır. Bu çalısma da bu noktadan hareketle hisse senedi sepetinden olusan ve yatırım fonları ile hisse senedinin melezi olarak bilinen borsa yatırım fonlarının dünyadaki ve Türkiye'deki gelisimi ve diger özellikleri incelenmistir. Çalısmanın uygulama bölümünde borsa yatırım fonlarının performansları MKB 100 ve A Tipi Yatırım Fonları Endekslerine göre 58 yarım haftalık bir periyotta (03.02.2006'dan 25.08.2006'ya) ölçülmüstür. Performans ölçümü sonuçlarına göre borsa yatırım fonları performans olarak endekslere yakın degerler vermistir. Bu Türkiye'deki borsa yatırım fonlarının pazar ile uyumunu ve pazar getirisine yakın getiri degerine sahip olduklarını göstermektedir. Yapılan diger bir çalısmada Türkiye'deki borsa yatırım fonlarının portföyündeki hisselerin aylık agırlık degisiminin borsa yatırım fonlarının aylık getirisine etkisi 7 aylık bir periyotta (Subat 2006'dan Agustos 2006'ya) incelenmistir. Borsa yatırım fonlarının portföyündeki hisselerin agırlık degisimi ile borsa yatırım fonlarının getirisi arasında ters yönde bir iliski çıksa da veri dönemi yetersizliginden istatistiksel açıdan anlamlı bir iliski çıkmamıstır. Ama bu aktivitenin kar amaçlı olmaktan çok borsa yatırım fonlarının takip ettikleri endeksle aralarındaki korelasyon oranını koruma amaçlı oldugu sonucuna varılmıstır
Özet (Çeviri)
Accepted as a one of the most important financial innovation of last decades, the development of exchange traded funds world wide attracted attention of Turkish capital market and some studies have started on the subject. As an outcome of these studies, Turkey was introduced with exchange traded funds in 2005. Based on that, this thesis dicusses the development and other features of exchange traded funds, which consist of a basket of securities and known as the hybrid of mutual fund and share, in the world and Turkey. In the chapter of this study devoted to implementation, the performances of exchange traded funds are measured with respect to benchmarking ?MKB 100? ve ?A Tipi Yatırım Fonları? indexes in the period of the 58 half week (03.02.2006 to 25.08.2006). As a result of performance measure, the performances of exchange traded funds were observed to be close to the performances of indexes. The results demonstrate that the exchange traded funds in Turkey have adapted themselves to market and their returns are close to market returns. Other work in this chapter is to investigate the effect of monthly weight changes of shares in in the portfolio of exchange traded funds to the monthly returns of exchange traded funds in Turkey in the period of the 7 month (February 2006 to August 2006) . In spite that there is an adverse relationship between the weight changes of shares in portfolio of exchange traded funds and the return of exchange traded funds, this relationship is not statisticaly significiant due to the insufficiency of data period. But the results show that rather than being profit oriented, this activity?s purpose is to keep the correlation rate between exchange traded funds and its tracking index