İnsan kaynakları yönetiminin etkinliğinin sağlanmasında bir araç olarak kurumsal kaynak planlaması
Providing efficiency in human resources management with enterprise resource planning solutions
  1. Tez No: 207577
  2. Yazar: ELİF DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Günümüz rekabet ortamının ve küreselleşmenin etkisi altında işletmelerin yüksek maliyet unsuru olan insan kaynağının etkin yönetimini ve kurumsallaşmayı sağlamak amacıyla tercih ettiği Kurumsal Kaynak Planlaması sistemlerinin, insan kaynakları yönetimi açısından olumlu ve olumsuz etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Ayrıca diğer üretim faktörleri ile karşılaştırıldığında standardizasyonun en zor olduğu faktör olan insan unsurunun planlanması ve yönetilmesinde işletmelerin kendi kurumsal kimliklerine uygun sistemleri belirleyebilmeleri için gereken yöntemlerin ortaya konulmasını sağlamaktır. Bu çalışmada, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin etkinliğinin sağlanmasında bir destek fonksiyonu niteliğinde olan Kurumsal Kaynak Planlaması sistemlerinden Oracle'ın incelemesi gerçekleştirilmiştir. Kurumsal Kaynak Planlaması sisteminin, İnsan Kaynakları Yönetimi'nin etkinliğine etkisinin anlaşılabilmesi için Oracle İKYS Modülü fonksiyon bazında değerlendirilmiş ve sistemin işleyişinden örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the intended purpose is to analyze the positive and adverse effects of Enterprise Resource Planning systems preferred today by the enterprises under effect of competition environment and globalization to provide effective management of the human resource being a high-cost factor for the enterprises in respect of the human resources management. Also to introduce the necessary methods for the enterprises to determine the systems complied with own corporate profile in field of planning and management of the human factor which has the most difficult standardization as compared with other factors of production. Oracle which is one of Enterprise Resource Planning systems has a support function in efficiency of the Human Resources Management was analyzed in this study. Oracle?s HRMS Module was evaluated in line with the functional basis to comprehend effect of the Enterprise Resource Planning system on efficiency of the Human Resources Management and given some examples related with checkout of the system.