Yüksek seçim kurulu ve yüksek seçim kurulu kararlarının demokratik seçime etkileri
The supreme electoral board and the effects of the supreme electoral board decisions on democratic election
- Tez No: 207576
- Danışmanlar: PROF.DR. ATTİLA ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Demokrasinin“olmazsa olamazı”seçimler ancak bağımsız ve tarafsız bir organın yönetim ve denetimi altında gerçekleşebilir. Demokratik ülkelerde seçimlerin yönetim ve denetimi görevi aynı organa verilebildiği gibi, farklı iki ayrı organa da verilebilmektedir. 1982 Anayasası'na göre seçimlerin yönetim ve denetimi bağımsız ve tarafsız bir organ olan Yüksek Seçim Kurulu tarafından yerine getirilmektedir. Günümüze kadar yapı, görev ve yetki olarak büyük değişikliklere uğramış olan Yüksek Seçim Kurulu, aldığı kararlarla ülkenin siyasi, sosyal ve ekonomik yapısında önemli etkilere neden olmaktadır. Özellikle son zamanlarda resen, itiraz veya şikayet üzerine verdiği bazı kararlarla hukuki anlamda kendinden bekleneni verip vermediği tartışmaları ülke gündemini uzun süre meşgul etmiştir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Genel bir açıklamanın yer aldığı giriş bölümünün ardından birinci bölümde, demokrasi, demokrasi teorileri, demokrasinin temel ilkeleri ve temsil konusu incelenmiş; seçim ana başlığı altında seçimin tanımı, seçim sistemleri, seçimlerin demokratikliği ve demokratik seçimlerin temel ilkeleri ile seçimlerin yönetim ve denetimi ele alınmıştır. İkinci bölümde Yüksek Seçim Kurulu'nun tarihsel süreci, yapısı, görev ve yetkileri, hukuki yapısı, aldığı kararların çeşitleri, itiraz ve şikayetlere ilişkin düzenlemeler ve tam kanunsuzluk durumlarının tahlilleri yapılmıştır. Seçimin demokratikliğini etkileyen önemli bazı Yüksek Seçim Kurulu kararlarının tahlillerinin yapıldığı üçüncü bölümde ise, bu kararların hangi görüş değişikliklerini beraberinde getirdikleri, birbirleriyle benzeşen ve/veya çelişen tarafları ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde Yüksek Seçim Kurulu kararlarının demokratik seçime olan etkileri, incelenen kararlar ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmada, Anayasa'da yer alan Cumhuriyetin Temel Niteliklerinden, diğerlerinin yaşam ortamını temin edecek“Hukuk Devleti”ilkesinin öncelikle oluşturmasının gerekliliği,“Hukuk Devleti”olmadan diğer ilkelerin gerçekleşemeyeceği ve hayatlarını sürdüremeyeceği gerçeği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The elections, which are the ?sine qua non? of the democracy, may only be accomplished under the direction and the control of an independent and neutral body. In democratic countries, the two functions of direction and control of the elections may either be attributed to the same body or to two different bodies. According to the 1982 Constitution, the Supreme Electoral Board carries out the direction of and the control over the elections. The decisions of the Supreme Electoral Board, whose tasks and competences have undergone important changes until today, have had important effects on the political, social and economic structures of the country. Specifically because of the decisions taken ex officio or upon objections and complaints, the discussions on its adequateness in offering the expected legal services have dominated the public opinion in the last times. The dissertation is composed of the introduction, three main chapters and the conclusion. Following the introductory chapter that gives a general explanation, in the first chapter, we analyzed the subjects of democracy, theories of democracy, the essential principles of democracy and the democratic representation. In the subsection entitled ?Elections?, the definition of election, the electoral systems, the democratic nature of elections and the main principles of democratic elections and the direction of and the control over the elections have been discussed. The second chapter analyzes the historical background, the structure, the tasks and the competences, the legal structure, the types of decisions taken by the Council, the regulations concerning the objections and the complaints and finally ?full unlawfulness? cases. In the third chapter in which we analyzed some important decisions of the Supreme Electoral Board that had impacts on the democratic nature of the elections, we discussed the changes of opinion produced by these decisions, the similarities and/or the contradictory aspects of these decisions. In the conclusionary chapter, the effects of the Supreme Electoral Board?s decisions on democratic elections are discussed in the light of decisions we analyzed in the previous chapter. The dissertation emphasizes that ?the rule of law? and/or ?the State based on the rule of law? has priority over the other essential principles of the Republic and needs to be developed and accomplished primarily because it guarantees the life conditions of the other principles; and it is underlined that without ?the rule of law? fully developed the other principles cannot be established.