Kent ölçeğinde çocuk suçluluğu Çankaya örnek araştırması
City and juvenile delinquency, sample of Çankaya county
  1. Tez No: 207605
  2. Yazar: ALİ KEMAL TERZİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çocuk suçluluğu sorunu dünyada ve ülkemizde giderek artan önemli bir sorundur. Çocuk suçluluğu olgusunun kentlerde daha fazla işlendiği bilinmektedir. Bu çalışmamızda kent çevresinde çocuk suçluluğun nedenlerini ortaya konulmaya çalışılmıştır Bununla birlikte çocuk suçluluğunun sorununa yönelik çözüm önerileri ortaya konulmak hedeflenmiştir Çalışmamız da, araştırmanın evreni olarak Ankara ili Çankaya ilçesinde oturan vatandaşlarımız seçilmiştir. İlçe nüfusunun Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2006 yılında verilerine göre 1 milyon civarında olduğu anlaşılmaktadır (www.tüik.org.tr; 2006). Onbinde bir örnek seçilerek alınan örneklemin yığını yeterli düzeyde temsil edileceği düşünülmüştür. Araştırma da kullandığımız ana yöntem anket-survey yöntemi olmuştur. Vatandaşlarımıza iki bölümden oluşan anket soruları sorulmuştur. Ayrıca, Çocuk şubesinden alınan 2003-2004 ve 2005 yılına yönelik elde ettiğimiz veriler ile çocuk suçluluğunun yıllara göre artışı ve gelinen boyut gösterilmek istenmiştir. Anket ve verilerden aşağıdaki sonuçlar ortaya çıktığı görülmüştür; Taşradan kente göçün, çocuk suçluluğuna etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kent ölçeğinde çocuk suçluluğunun en önemli artış nedeni ekonomik koşullar olduğu ortaya çıkmıştır. Kent ölçeğinde çocuk suçluluğu sorunun çözümünde bütün meslek gruplarına biribirine yakın oranda ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Çocuk suçluluğunun ortaya çıkmasında ailelerin özelliklerine bakıldığında, aile içi şiddetin olması ve ailenin ekonomik durumunun kötü olmasının etkili olduğu görülmüştür. Çocuk suçluluğunun azaltılması ve çocukların topluma kazandırılmasında, gençlik merkezlerinin faydalı olacağı ortaya çıkmıştır. Çocuk suçluluğu sorununun çözümünde yasal düzenlemelerin, yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda sonuç olarak, çocuk suçluluğa ile mücadele de toplum, aile ve çevre odaklı hizmet veren kurumların işbirliğinin kesintisiz bir şekilde sürdürülmesinin sağlanması, suç mağduru olarak sosyal-psikolojik boyutta zarar gören çocuğa, uzman personel desteğinin verilmesi ve ailenin ekonomik yapısından kaynaklanan sorunların çözümünde de, çocukların eğitimi, gelişimi ve topluma kazandırma açısından devletin sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak gerekli yardımı yapması gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Juvenile Delinquency?s problem have been increased steadily not only in Turkey but also in the world. It was known that Juvenile Delinquency?s issue met a lot in the city. In thıs study, Juvenile Delinquency?s causes might have been determined in the city centre. Besides, solution proposed with regard to juvenile delinquency have been aimed. İn this study, residents of Çankaya County of Ankara are selected as the universe of the research. According to Turkush Statistıcal Instıtute, the population of Çankaya is estimated that about 1 million (www.tüik.org.tr;2006). It is thought that one sample per ten thousand universe is enough to represent. The main method used in the research is survey. A survey with two parts is conducted to residents. Besides, by the data received from The Section of Children, it is aimed to show the increase in juvenile delinquency and present serious situation. It is observed that following results appeared by the survey and data; The most important reason of juvenile delinquency in Çankaya County is economical reasons emerged with urbanization. It is appeared that migration from country to city is effective in juvenile delinquency. It is developed that the most important reason of increase in juvenile delinquency in cities is economical conditions. It is observed that all professions are required at the same level in solving the juvenile delinquency problem. It is seemed that existence of domestic violence and economical problems of the family is influential on juvenile delinquency It is appeared that youth centers are beneficial while decreasing the juvenile delinquency and gaining to the society It is appeared that legal arrangements are not sufficent in solving the problems about delinquency As results, with regard to combating against juvenile delinquncy, It was emphasized that organizations carried out society, family and enviorenment oriented services steadily for children, child as a victim who encountered a social and phsycology damage, so they was giving a support from staff who was interested in childrea, and also with regard to Juvenile deliquency?s solving, family?s bad economic situation will be improved. Therefore, social state should carry out a necessary aids for children?s education, development and gaining of social life of children.