3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu uyarınca endüstri meslek lisesi öğrencilerine yaptırılan meslek eğitimi uygulamasının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 20764
  2. Yazar: MEMDUH CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİYA BURSALIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
BOLUM V ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Araştırma probleminin bir özeti ile başlayacak olan bu bölümde, meslek eğitimi uygulaması araştırmasına ilişkin bulguların özeti ile sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. Problemin Özeti Mesleki ve teknik öğretim kurumlarında yapılan öğretimle öğrenciye belirli bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır. Bu bilgilerin hayata geçirilmesi, yani işyeri tecrübesinin kazandırıl ması için eğitim kurumlarının işyeri ile işbirliği yapması ya da gerçek iş ortamı benzerinin öğretim kurumlarında oluşturulması ile mümkün olabilmektedir. Öte yandan, meslek eğitimi programları nın geliştirilmesi, mezunların işe yerleştirilmesi, öğrencilerin yetiştirilmesinde endüstrinin katkısının sağlanması, çevreyle düzenli ilişki kurulması ve yetişmiş insangücünün sağlanması açısından okul ile işletmelerin işbirliği giderek zorunlu olmaktadır. Mesleki ve teknik okullar ile işletmeler arasındaki işbirliğinin sağlanması, endüstri kuruluşlarının meslek eğitimine katılmaları, 3308 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile sistemli olarak ele alınmıştır. '1986-1987 öğretim yılından itibaren 3308 sayılı yasa hükümleri uyarınca, işletmelerde, meslek eğitimi uygulamasına başlanmıştır. Uygulamaların değerlendirilmesi, sistemin iyi işlemesi ve ileriye yönelik tedbirlerin alınması açısından önemli olmaktadır. 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu uyarınca öğrencilere yaptırılan meslek eğitimi uygulanTalarının bir bütün olarak analiz edilmesi, uygulamadaki durumun saptanması ve değerlendirilmesini problem alan bu araştırma, meslek eğitimi -277--278- uygulamalarınm nasıl olduğu ve nasıl olması gerektiğine ilişkin bulgulara ulaşmayı amaçlamıştır. Araştırmanın kendine özgü evreninden belli ölçüler ile seçilen ve evreni temsil yeterliği kabul edilen 4 örneklem grubuna uygulanan anketlerin dönüş oranları (% 94 ile % 100 arasında değişmek tedir) oldukça yüksek olmuştur. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, standart hata ve t testi teknikleri uygulanmıştır. Anlamlılık sınamaları.01 ve.05 düzeyinde yapılmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde, deneklere ilişkin kişisel nitelikler, meslek eğitimi uygulamasına ilişkin sorular, meslek eğitimi uygulamasına ilişkin görüş ve önerilere yönelik bulgular yer almış ve yorumlanmıştır. Araştırma kapsamına alman dört denek grubuna ilişkin (okul yöneticileri, koordinatör öğretmenler, öğrenciler ve işletme sorumluları) kişisel niteliklerin belirtilmesinden sonra meslek eğitimi uygulamasına ilişkin sorulara geçilmiştir. Bu alt bölümde meslek eğitimi uygulamasına ilişkin bulgular bir bütünlük içinde ele alınmış, sonra da denek gruplarının meslek eğitimi uygulama sına ilişkin görüş ve önerilere katılma dereceleri belirlenmiştir. Bulguların Özeti Dördüncü bölümde ayrıntılı olarak açıklandığı gibi, araştırma kapsamına alınan okullarda okuyan ve meslek eğitimi uygulaması yapması gereken öğrencilerin % 80 'i, işletmelere gönderilmektedir. Öğrencilere meslek eğitimi uygulaması yaptıran işletmelerin yarısında eğitimi birimi bulunmamakta, uygulamadan (genelde) usta öğreticiler sorumlu olmaktadır. Öte yandan, elektrik, elektronik, makine resim alanlarında uygulama yapılacak işletme bulmak oldukça güçtür. Ayrıca-279- öğrencilerin üçte birinin, uygulama yaptığı işletmenin okuduğu bölümle ilgili olmadığını belirtmiş olması dikkat çekicidir. Dikkat çeken bir diğer husus da işletmedeki tezgâhlar ile okul atölyesindeki tezgâhlar arasında“çok derecede”fark olduğunun belirtilmiş olmasıdır. Okul yönetimi tarafından işletme sorumlularına verilen uygulama konularının (iş ve işlemlerin) işletmede gerçekleştirilme düzeyinin düşük olduğu konusunda denek grupları görüş bildirmiştir. Ayrıca öğrencilerin % 50' sinin yıl sonunda telafi eğitimine alındığının belirtilmesi, ders programlarının ve uygulama konularının, sanayinin ve işletmelerin olanak ve teknolojik gelişmişlik düzeylerini gözönünde tutarak, ilgililerin katılımıyla esnek (değiştirilebilir) programlar hazırlanması görüşünü desteklemekte ve gündemde tutmaktadır. Meslek eğitimi uygulamasına ilişkin olarak yasa ve yönetmelik lerde belirtilen görevler, okul yöneticileri, koordinatör öğretmenler ve işletme sorumluları tarafından genelde“orta”veya“çok”derecede yerine getirilmektedir, ancak bu görevleri“pekçok”derecede yerine getiren denek grubu bulunmamaktadır. Meslek eğitimi uygulamasının tamamının işletmede gerçekleş- tirilememesinde etkili olan faktörler ile bu uygulamanın işletmelerde gerçekleştirilmesinin yararlılığına ve uygulamaya yönelik önerilere denek grupları“çok derecede”katılmaktadır. Bu da araştırmacının beklentilerine uygun düşmektedir. Sonuçlar Meslek eğitimi uygulamasına ilişkin olarak yapılan bu araştırmada ulaşılan sonuçları aşağıdaki gibi özetlemek mümkündür. a) Okul yöneticileri, koordinatör öğretmenler, öğrenciler
Özet (Çeviri)
-465- ABSTRACT Purpose: The purpose of this research is to analyze as a whole the vocational training in Industrial- Vocational High Scools as required by the Law on Apprenticeship and Vocational Training (No: '3308), to assess current situation, and to attempt to ascertain how vocational training is and schould be applied. Method: The thesis is organized as follows. The research problem is defined in Section 1. Chapter 2 analyzes the educational and vocational training -systems- in'. Turkey -and in some other countries. The research method is discussed in Chopter 3. Research findings and their interpretation are summarized in Section 4. Chapter 5 is devoted to conclusions and proposals. After the literature survey, scientists and experts were interviewed to develop a conceptual framework for this research and to build a study model. A questionnarie was applied to four groups of peaple related to vocational training. These groups were school administrators, coordinator teachers, students and managers in establishments. Frequency distributions, percentage values, means, standard deviations and standard errors of respondents' answers were calculated. Differences between those groups in anwers to common questions were statistically tested by using t tests. 1 % an 5 % levels of. significance were used for t tests. Survey findings were interpreted and conclusians were drawn from those findings. Proposals were also suggested. Result: Our findings show that, according to all groups, 40-70 % of vocational training is carried out - In establishments. On average, 50 % of vocational training is carried out in establishments.