İlaç sektöründeki satış geliştirme çabalarının hedef pazara olan etkileri ile ilgili bir uygulama
An application about the effect of the sales promotion efforts on the target market in pharmaceutical sector
  1. Tez No: 207640
  2. Yazar: HAKAN KOZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA ASUMAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Binlerce yıldır kullanılan ancak günümüzde kullanımı yogunlasan ve giderek daha fazla öneme sahip olan satıs gelistirme faaliyetleri, tutundurma elemanları içinde yükselen bir deger haline gelmis ve tutundurma bütçesinden de daha fazla pay almaya baslamıstır. Birkaç yıl öncesine kadar reklam, tutundurma elemanları içinde liderlik yaparken su sıralar satıs gelistirme faaliyetleri reklamın yerini almıstır. Türkiye'de ilaç sektörü de satıs gelistirme faaliyetlerinin en çok görüldügü sektörlerden birisidir. Çalısmada ilaç sektöründeki kullanılan satıs gelistirme faaliyetleri ve sektörde kullanılan satıs gelistirme faaliyetlerinin hedef pazara olan etkilerine yer verilmistir.
Özet (Çeviri)
Sales promotion activities, which have been used for many years and recently gained more importance, have started to gain greater value in the promotion mix and have greater share in the promotion budget. The sales promotion activities have replaced advertising which was the leader for the promotion mix elements a couple of years ago. Pharmaceucitical Sector is one of the sectors that the sales promotion activities are widely employed. In this study, the sales promotion actiivities in pharmaceutical sector and the effects of these activities on the target market will be discussed..