Foreing direct investment in health and pharmaceutical industry: A study on Turkish economy
Sağlık ve ilaç sektöründe yabancı doğrudan yatırım: Türkiye ekonomisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 699018
  2. Yazar: DAMLA NUR ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA TAŞEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
İlaç endüstrisi, bilimsel ve tıbbi ilerlemenin kilit varlığı olarak kabul edilmektedir. İlaç üretimini artıran bilim ve tıp teknolojisindeki gelişmeler sayesinde gelişmekte olan bir sektördür. Yenilikçi ilaç endüstrisi, gelecek vaat eden bir gelecek sunan gelişen araştırma yöntemleri ile yönlendirilmektedir. Endüstrinin başarısı sürekli yeniliğe dayanır. Sanayi sadece insan refahındaki gelişmelere yaptığı büyük katkılarla değil, aynı zamanda ekonomik büyüme üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Zorlayıcı mevzuat koşullarına rağmen, endüstrinin küresel oyuncuları, çoğu yüksek teknoloji sektöründen daha riskli olan ilaç yatırımlarına milyarlarca dolar harcamaktan çekinmemektedir. Bilimin sınırlarını zorlar ve toplumun refahına katkıda bulunurlar. İlaç endüstrisi, üretim, araştırma ve geliştirme, satış ve birleşme ve devralmalar yoluyla sürekli gelişen bir sektördür; bu nedenle küresel ilaç endüstrisi oyuncularının yatırım yaptığı ülkeler için küresel ve yerel olarak büyümeye büyük önem vermektedir. Küresel ilaç pazarının farmasötik tüketimin başlıca tetikleyici faktörleri olan; yaşlanan dünya nüfusu, artan kronik hastalıklar, kentleşme, araştırma ve geliştirme harcamaları için sunulan devlet teşvikleri ve yenilikçi tedavi talepleri nedeniyle büyümesini sürdürmesi beklenmektedir; bu nedenle sektördeki yatırımlar ve ihracat tetiklenir. Bu araştırmanın amacı, ilaç endüstrisine doğrudan yabancı yatırımın, sağlık ve kimya endüstrisindeki büyüme ve eczacılık ürünlerinin ihracatı yoluyla ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Pharmaceutical industry is considered to be the key asset to scientific and medical progress. It is a developing sector thanks to advancements in science and medical technology which increases medicine production. The innovative pharmaceutical industry is driven by evolving research methods; offering a promising future. Industry's success relies on continuous innovation. The industry is not only famous with its massive contributions to improvements in human well-being but also, it has a significant impact on economy. Despite challenging regulatory conditions, the industry's global players do not hesitate to spend billions of dollars on pharmaceutical investments are relatively risky than in most high-technology industries which boosts the limits of the science and adds value to welfare of society. Pharmaceuticals industry is an ever-developing sector by means of production, research and development, sales and mergers and acquisitions; therefore has a massive importance on growth -globally and locally- for the countries in which the global pharmaceutical industry players invest. The global pharmaceutical market is expected to continue its growth due to aging world population, increasing chronic diseases, urbanization, government incentives to research and development expenditures and demand for innovative treatments; which are major triggering factors of pharmaceutical consumption; therefore triggers the investments and exports in the industry. The purpose of this research is to analyse the foreign direct investment in pharmaceutical industry and its economic impact via growth in health and chemistry industry and exports of pharmaceutical goods.