Hadis usûlü edebiyatında elfiyye'ler, Irâkî ve Elfiyye'si
Alfiyyahs at hadith literatury, Irâqî and his Alfiyyah
- Tez No: 207649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN AŞIKKUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Din, Eğitim ve Öğretim, Biography, Religion, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
?Hadis Usûlü Edebiyatında Elfiyyeler, Irâki ve Elfiyye'si? isimli bu tezimizde, slâmî ilim geleneginde bir telif türü olan Elfiyyelerin yazılıp sahasında ilim tahsil etmek isteyen ögrencilere ezberletilmesi konusu Hadis ilmi alanında bu türde yazılmıs ilk ve en önemli eser olan Irâki'nin Elfiyye'si özelinde incelenmis, günümüz sartları içinde bu tür eserlerin konumunun tesbiti yapılmıs ve onlardan daha fazla istifade edebilme yolları aranmıstır. Hadis Usul Edebiyatında bnu's-Salah'ın kaleme aldıgı Ulûmu'l-Hadis adlı eseri kendisinden sonra yazılan neredeyse bütün usûl çalısmalarına büyük ölçüde kaynaklık etmis üzerine birçok ihtisar, serh, hâsiye, tekmile ve manzume türü çalısmalar yapılmıstır. ste bu türler içinde sayılan manzumeler arasında adı sıkça geçmesine ragmen hakkında yeterli malumat verilmeyen, muhtevası kadar ismi de ilgi çekici oldugu halde, akademik bir çalısmada ele alınmayan ve Elfiyye diye adlandırılan bu eserler dikkatimizi çekmistir. Hadis usûlünün, ilmî oldugu kadar, edebî degeri de bulunan bu farklı türü hakkında onlarca serh yapıldıgı ve özellikle klâsik slam egitim ögretim kurumlarında ders kitabı olarak okutulup ezberletildigi halde gerekli ve yeterli bir arastırmanın yapılmamıs olmasından dolayı, böyle bir konuyu bir yüksek lisans tezi olarak ele alıp incelemeye deger ve uygun bulduk. Bir giris ve üç bölümden olusan bu çalısmanın giris bölümünde, Elfiyye sözcügünün sözlük ve kavramsal anlamı, genel olarak slâmî ilimlerde Elfiyye türünün ortaya çıkısı ve yaygınlasması, telif amacı ve faydaları ile bu alanda yazılan meshur Elfiyyeler ve müellifleri; birinci bölümde, Hadis Usûlü lminde Elfiyyeler, ilk örnekleri, yazılıs sebepleri, muhtevaları ve usul eserleri içindeki yerleri; ikinci bölümde, arastırmamızın ana konusu olan ve Hadis usulü edebiyatında Elfiyye türünün bilinen ilk örnegi ve en çok ragbet gören eseri durumundaki Irâkî'nin Elfiyye'si; üçüncü bölümde ise Elfiyye'ye dayalı çalısmalar özellikle serhleri arastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
n the thesis named ?Alfiyyahs at the Hadith Literature, Irâqî and his Alfiyyah? Alfiyyahs were dealed with which are compilation types in islamic science tradition to be memorized or studied by students. Irâqî?s Alfiyyah which is the first type and the most important work of art in hadith literature was especially studied. The situation of these types of arts were established in daily condition and tried to find out the ways to benefit from them. In Hadith Literature ?Ulumu?l-Hadith? was written by Ibnu?s-Salah which had become a source on a large scale to almost all works. Lots of works were studied on ?Ulumu?l- Hadith? in type of abbreviation, commentaries, footnote, complementary and poem although Alfiyyahs were frequently mentioned in the type of poem there is no adequate information abaut them. It attracted our attention because it?s name is interesting as much as it?s contetnt. Tens of commentaries were done on this different Hadith Literature type. It had scientific and literature value. Especially it was memorized and studied in classic Islamic Educational Institutions. In spite of this ther isn?t adequate and required investigation on it. That?s why we found valuable and reasonable to study this important subject, as an advanced licence thesis. This work is formed by one introduction part and three main parts. In the introduction part the dictionary and conceptual meaning of Alfiyyah, the general rising and becaming wide spread of Alfiyyah in Islamic Science, reconciliation purpose and value of Alfiyyahs and some famues Alfiyyahs were investigated. In the first part of this work; Alfiyyah?s in Hadith Literature, first types, the reason of writing, contents and their place in methodic work of art were studied. In the second part the main subject of our study, Alfiyyahs in hadith literature and Irâqî?s Alfiyyah which is study, the first known type is studied and in the third part; the Works related to Alfiyyahs, especially commentaries were investigated.