İzzettin Hümâyi Elçioğlu'nun eserlerinin müzikal analizi
Izzettin Humayi Elcioglu's Brow's musical analysis
- Tez No: 207650
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. NURİ UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ilahiyat Anabilim Dalı, Islam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı yüksek lisans ögrencisi olarak Verda Yünlü tarafından Yrd. Doç. Dr. Nuri Uygun danısmanlıgında ?Izettin Hümâyi Elçioglu'nun Eserlerinin Müzikal Analizi? isimli yüksek lisans tezinin özeti: Tezin ?Önsöz?ünde, Türk Müzigi'nin, yanlıs batılılasma hareketleri dogrultusunda, olumsuz yönde etkiledigi üzerinde durulmus; çalısmada takip edilen ana plan kısaca açıklanmıstır. Tezin ?Giris? kısmında, Lale Devri ile birlikte baslayan batılılasma hareketlerinin, Türk Müzigi Egitimi veren kurumlar, mûskîsinaslar, Türk Müzigi icra eden topluluklar üzerindeki etkilerine yer verilerek zaman içerisinde nasıl degisime ugradıkları anlatılmıstır. I. Bölümde Izzettin Hümâyi Elçioglu'nun hayatı, mûskîsinaslıgı, tasavvufi yönü, Mektepli Mecmuası'ndaki makalelerinin günümüz yazısına çevirisi, eserlerinde kullandıgı makam, form ve usûllere yer verilmistir. II. Bölümde bestekâra ait dini ve la-dini eserlerin listesi verilerek, günümüze ulasabilen dini ve la-dini eserlerinin müzikal analizi yapılmıstır. ?Ekler? kısmında ise Izzettin Hümâyi Elçioglu'nun kendisine, ailesine ait fotograflara, mezar fotograflarına, Mektepli Mecmuası'ndaki makalelerinin orijinal metinlerine, Ilâhiyat-ı Ken'an adlı eserin H.1341 tarihli baskısına ait mukaddime'nin orijinal metnine ve günümüz yazısına çevirisine ayrıca bu eserde bulunan Izzettin Hümâyi Elçioglu'na ait eserlerin, orijinal nota örneklerine yer verilmistir
Özet (Çeviri)
Together counseling helper associate professor doctor Mehmet Nuri UYGUN and high license student Verda YUNLU from the side get ready in the Marmara University Social Science Institute the Theology Native Science Dip the Islam Historical and Arts Science Dip ?Izzettin Humayi Elcioglu?s Brow?s Musical Analysis? named high license quick?s summary: In the quick foreword, in it became straight wrong westernization motion Turk music?s be influenced in the negative direction on calm down; was told shortly be followed in quick native program. In the quick entrance part, be given tulip period with together start the westernization?s effect places the motions o n t h e Turk music education institutions, musicology and Turk music Cary out communities and was told how change tell in the time. In the Quick first department, be given the Izzettin Humayi Elcioglu?s life, musicologist, and the Sufism direction, in ?The School Magazine? article day writing translation and his blow?s office form and method place. In the second department, be given list composer belong to listen in interest one and religion outside thing interest blows, and be made analysis, day arrive listen in interest one and religion outside thing interest blows music moment. In the quick add part, was given Izzettin Humayi Elcioglu?s own family belong to photograph, grave photograph, article original text in the ?School Magazine?, Ilahiyat-ı Ken?an? named blows moon calendar 1341 dates bow belong to foreword original text and day writing translation, and in this blows Izzettin Humayi Elcioglu?s original note example.