Kalite yönetim sisteminin Türkiye'de faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmelerde etkinliği ve sağladığı yararlar ve bir uygulama
The efficiency of quality assurance systems on small and medium enterprises (sme's), benefits and applications
- Tez No: 207651
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde isletmeler varlıklarını sürdürebilmek için, öncelikle rakiplerinden daha güçlü olmak zorundadırlar. Bunun için müsteri memnuniyeti saglamak, isletmenin performansını ve kapasitesini arttırmak ve bu amaçlarda süreklilik saglamak zorundadırlar. Bu amaçla, çesitli kuruluslar tarafından çesitli yönetim sistemleri olusturulmus ve ihtiyaçlar dogrultusunda degisimlere ugrayarak günümüze kadar gelmistir. Kalite Yönetim Sistemleri'nin temel amacı, isletmenin tüm proseslerini dokümante edip, kontrol altına almak ve kaliteyi artırmaktır. Bu yönetim sistemi standartlarından biri olan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı da kurulusun yaptıgı isi dokümante etmesini ve standartlara baglamasını amaçlar. Çalısmamızın amacı, küçük ve orta ölçekli isletmelerde Kalite Yönetim Sistemlerinin kullanımının, yukarıda bahsedilen amaçlara ulasmaktaki etkinligini ölçmektir.
Özet (Çeviri)
Today, a business have to be stronger then rivals to remain its existence. Therefore, it needs to ensure customer satisfaction to improve performance and capacity, in terms of providing its continuity. Accordingly, several institutes created various management systems which have come to present time with some changes. The main purpose of quality management systems is to document all processes of businesses, take over control and advance quality. ISO 9001 Quality Management System Standard, one of the standards of management systems, intends to document and standardize duties of corporations. The purpose of our work is to measure the effectiveness of using quality management systems at SME?s.