Eş'ari'nin Makâlat'ında hâricilerin sınıflandırılması ve öne çıkan görüşleri
Classifying of the Kharijitism in ash'ari's maqâlat
  1. Tez No: 207681
  2. Yazar: MEHMET HABERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAZLUM UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Hz. Muhammed'in vefatının ardından meydana gelen bir takım ihtilaflar ve baska sebepler neticesinde fırkalar tesekkül etmeye baslamıstır. Zamanla bu fırkaları ele alan kitaplar yazılmaya baslanmıstır. Mezheplere dair eser yazan müelliflerin basında Ebû'l Hasan el- Es'ari gelmektedir. Makâlat'ül slamiyyin adlı eserinde ele almıs oldugu fırkalardan birisi Haricîler'dir. Bu fırka Sıffın savası sırasında ortaya çıkmıstır.Hz. Aliye karsıya gelmis ve ondan ayrılmıslardır. Tekfirci bir zihniyete sahip olan bu fırka hakkında, Makâlat'ta ayrıntılı bilgi verilmekte, Haricîlerin kendi içlerinde ayrıldıgı talî fırkalar olabildigince anlatılmaya çalısılmıstır. Bu çalısmamızda Es'ari'nin Makalat'ında Haricîleri nasıl ele aldıgını, kaç sınıfa böldügünü ve öne çıkan görüslerini anlatmaya çalıstık.
Özet (Çeviri)
The systematization of Sunni theology in the tenth century was done in reaction to the emergence of heterodox schismatic groups in previous centuries. The founder of Ash'ariyyah, Abu al-Hasan (873-935) wrote a number of important books which became the foundation of Ash'arite theology such as the Kitab al-Ibanah (The Book of Elucidations) and also an extensive work on the views of various Islamic schools and sects called Maqalat al-Islamiyyin (Doctrines of the Muslims). The one of this slamic school in Maqalat al-Islamiyyin is Kharjits. The origin of Kharijism lies in the first Islamic civil war: a struggle for political supremacy over the Muslim community in the years following the death of prophet Muhammad. Kharijite theology was a form of radical fundamentalism, preaching uncompromising observance of the teachings of the Qur'an in defiance of corrupt authorities. With this study tried to describe the origins, Beliefs and practices of Kharijism in Maqalat al- Islamiyyin.