Örgütsel küçülme(downsızıng)ve uygulamadan bir örnek
Organizational downsizing and the sample from practice
  1. Tez No: 207695
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
1980'li yılların baslarına kadar büyüme sağlık belirtisi olarak görülürken; bunun aksine küçülme zor zamanlarda veya kriz dönemlerinde ortaya çıkan bir durum gibi algılanmıstır.Ancak 1970'lerde arz talep dengesinin bozulması ile ortaya çıkan ve yıkıcı bir boyut kazanan rekabet sürecinde isletmeler ayakta kalabilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için yeni stratejik alternatiflere yönelerek, yönetim anlayıslarını değistirmek zorunda kalmıslardır. Günümüzde uygulanan bu yeni yönetim tekniklerinden biri de küçülmedir.Küresellesmenin getirdiği rekabet ortamında isletmeler karar sürecini hızlandırmak, rakiplerin davranıslarına daha kısa sürede cevap vermek, müsteri ihtiyaçlarına odaklanmak, verimliliği arttırmak ve sinerji yaratmak için küçülme uygulamalarına gitmistir. Bu kapsamda, bu tez çalısmasının amacı; öncelikler örgütsel küçülmeyi teorik açıdan incelemek ve isletmelerin neden ve hangi amaçlarla küçülme stratejisi izlediklerini ve basarılı uygulamalar için isletmelerin gerekliliklerini ortaya koyabilmektir.Bu amaçlara ulasabilmek için ?stanbul'da faaliyet gösteren Baymak Makine San. Ve Tic. A.S'nin küçülme uygulamalarına değinilmistir.
Özet (Çeviri)
Until at the begining of 1980s, while growth seemed as a symptom of good health, downsizing was perceived as some situation that occured during crises.However at 1970s, business enterprises had to modify their way of undestanding of management by directing their way to new alternative strategies in order to survive and maintain their existence in the process of competition which came out due to the imbalance between supply and demand and became devastating. One of those new techniques applied in today is the strategy of downsizing. The corporations have downsized in order to lower costs, increase the speed of desicion making process, provide quick responses to their competitors? actions, focus on consumer needs, increase productivity and create synergy in the higly competitive global business environment. In this context, the goal uf this study is to explain organizational downsizing in terms of theoretical aspect and to reveal why and for which parpose business perform downsizing strategy and necessities of succesful practices.In order to attain these goals, to touch on applications of Baymak in ?stanbul.