Transit ticaret ve türkiye uygulaması
The re-export and turkey application
  1. Tez No: 207696
  2. Yazar: MUHARREM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLA BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalısmanın amacı transit ticaretin ayrıntılı olarak incelenmesi ve uygulamalar ile birlikte daha iyi anlasılmasının saglanmasıdır. Transit ticaret gelismekte olan dünyada gün geçtikçe kendine daha çok yer bulan bir dıs ticaret türüdür. Transit ticaret sayesinde transit tacir baska bir ülkeden aldıgı malları diger bir ülkeye satabilmektedir. Bu islemde mallar transit tacirin ülke gümrük sınırlarına girmemektedir. Bu yüzden tacir hiç bir vergi, resim, harç ve fon ödememektedir.. Mallar direkt olarak alıcı ülkeden satıcı ülkeye gidebildigi gibi, transit tacirin ülkesinde bir serbest bölgeden veya antrepodan da gidebilir. Hariçte isleme kapsamında yurtdısına islem görmek üzere giden mallar da üçgen trafik vasıtasıyla direkt olarak satıldıgı ülkeye yollanabilir. Türkiye cografi ve siyasi konumu itibariyle transit ticarete çok uygun bir konumda bulunmaktadır. Bir takım nedenlerle siyasi ve ekonomik iliskilerinde kopma meydana gelmis ülkeler arasında veya transit tacirlerimizin distribütörlük aldıgı ülkelerden gelismekte olan ülkelere rahatça ticaret yapabilir. Transit ticaret hacmi Türkiye'de her yıl artmasına ragmen olması gereken düzeyde degildir. stenilen düzeye ulasması için ise transit ticaretin ve avantajlarının dıs ticaret konferans ve seminerleri ile tacirlere daha iyi tanıtılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is detailed research of the re-export and to make it more comprehensible with the applications. The re-export is a kind of foreign trade type that takes part more and more in the developing world day by day. Re-exporter can be able to sell the goods to the another country that he bought from another country by the re-export. By this operation the goods don?t come into the re-exporters country duty zone. So the re-exporter does not have pay any taxes,duties, funds and fees. The goods may send directly to the buyers country from the sellers country or from the free trade zones and bonded warehouses that is in the re-exporters country. The goods that sent to have processing to the abroad by the outward processing may directly send to the buyers country by the triangular traffic. Turkey exists on a very suitable position for re-export because of its geographical and political situation. Turkey may trade with the countries that have political and economical relationship break off between or from the countries that our re-exporters had distrubutorships to the developing countries easily. The re-export volume in Turkey is not at the desired level although it is growing year by year. We need to promote more about the re-export and its advantages by organizing conferences and seminars to the re-exporters to increase it to the desired level.