Şâh Velî Ayıntâbî'nin Risâletü'l-Bedriyyesi
Risâletü'l-Bedriyye of Şâh Velî Ayıntâbî
  1. Tez No: 207713
  2. Yazar: RAŞİT ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Sâh Velî Ayıntâbî'nin Risâletü'l-Bedriyye'si (Metin-Muhtevâ-Tahlîl) adını verdigimiz bu çalısmada, Sâh Velî'nin Risâletü'l-Bedriyye'sinin transkripsiyonlu metnini vererek manzumeyi dînî ve tasavvufî edebiyat açısından tahlîl etmeye çalıstık. Çalısmamız giris bölümü dâhil üç bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde, Risâletü'l-Bedriyye'nin daha iyi anlasılabilmesi için, XVI. yüzyılın siyasî ve kültürel hayatı, mesnevî türü ve Sâh Velî Ayıntâbî'nin hayatı, sahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verilmistir. Birinci bölümde Sâh Velî'nin Risâletü'l-Bedriyye'sinin muhtevâsı sunularak önemi vurgulanmıstır. Daha sonra Risâletü'l-Bedriyye'de yer alan dînî ve tasavvufî kavramların tahlîli yapılmıstır. kinci bölümde ise Risâletü'l-Bedriyye'nin metninin kurulusunda takip ettigimiz metod açıklanmıstır. Ayrıca bu bölüm, Risâletü'l-Bedriyye'nin metnini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named ?the Risâletü'l-Bedriyye of Sâh Velî Ayıntâbî (Text-Content-Analysis)?, we have at first tried to present the text of Sâh Velî?s masnawi and then analyzed it according to religious and mystical literature. The thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction, to be more understandable, we have given informations about political and cultural life in the nineteenth century, the style of masnawi, Sâh Velî Ayıntâbî?s life story, his personality and his studies. In the first chapter, significance of Sâh Velî Ayıntâbî?s Risâletü'l- Bedriyye was emphasized by submitting the content of Risâletü'l-Bedriyye. Then, religious and mystical ideas in Risâletü'l-Bedriyye were analyzed. In the chapter two, the method followed by us in constructing the text of the Risâletü'l-Bedriyye was explained. In addition, this chapter includes text of Risâletü'l-Bedriyye.