Kariyer sermayesi ve istihdam edilebilirliğin iş güvencesizliği üzerindeki etkisi
The effect of career capital and employability on job insecurity
  1. Tez No: 207717
  2. Yazar: BARIŞ SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 386
Özet
s güvencesizligi son yıllarda isgücü piyasasında yasanan degisimler nedeniyle yaygınlasmakta ve daha çok arastırılmaktadır. Çalısmamızda is güvencesizligi nicel ve nitel is güvencesizligi olarak alınmıstır. Nicel is güvencesizligi isi tamamen kaybetme, nitel is güvencesizligi ise önemli niteliklerini kaybetme korkusudur. Ömür boyu bir veya iki isletmede istihdam edilme yerini daha fazla is degistirmeye dayanan bir yapıya bırakmaktadır. Bu nedenle literatürde, çalısanlar için is güvencesinin yerine istihdam edilebilirlik güvencesi saglanması önerilmektedir. Birey isinin geçici oldugunu kabul etmeli, istihdam iliskisi sona erdiginde baska bir isveren için çalısmaya hazır olmalıdır. Böylece çalısanların kendi kariyerlerini kontrol etmeleri ve bu sayede güvencesizlik ile basa çıkmaları beklenmektedir. Bu durum, bireyin özelliklerini ön plana çıkarmaktadır. Bireyin ekonomik, beseri, kültürel ve sosyal sermayesinden olusan kariyer sermayesi, kariyer için kullanabilecek kaynakları göstermektedir. Kariyer sermayesinin her bileseni kariyeri farklı sekilde desteklemektedir. Kariyer sermayesi düzeyi yüksek olan çalısanın nesnel ve öznel kariyer basarısı da yüksek olmaktadır. stihdam edilebilirlik, çalısanın mevcut isini sürdürme ve baska bir is bulabilme kapasitesidir. Kariyer sorumlulugunun çalısanda olması nedeniyle önem kazanmıstır. Yeni kariyer yapılarında çalısanların kendilerini gelistirme istegi aranmaktadır. Çalısmada bu nedenle istihdam edilebilirlik yönelimi incelenmektedir. Ayrıca bireyin mevcut isini sürdürme veya baska bir is bulabilecegine inancı olan algılanan istihdam edilebilirlik düzeyi de arastırılmaktadır. Çalısmanın amacı, bireyin sahip oldugu kariyer sermayesi ve istihdam edilebilirlik düzeyinin is güvencesizligi üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu sayede yeni kariyer yapılarında çalısanların is degistirmeye hazır olup olmadıkları anlasılmaya çalısılacaktır. Yapısal esitlik modellemesi aracılıgıyla kariyer sermayesinin bilesenlerinin nicel is güvencesizligini azalttıgı ortaya çıkarılmıstır. Ayrıca istihdam edilebilirlik yönelimi, nicel is güvencesizligini azaltmaktadır. Son olarak, kariyer sermayesi algılanan istihdam edilebilirlik düzeyini artırmakta ve nicel is güvencesizligini azaltmaktadır. Ancak kariyer sermayesi bilesenlerinin çogu, istihdam edilebilirlik yönelimi ve algılanan istihdam edilebilirlik nitel is güvencesizligini arttırmaktadır
Özet (Çeviri)
In recent years, job insecurity which becomes prevalent because of the changes in labour market and the replacement of career understanding which implies to belonging to definite company with new career understanding which gives an important responsibility to individuals are parallel developments. These developments requires to take more individual responsibility, to obtain more resources which is used for to direct career and to improve career success and to increase employability and in this way to cope with job insecurity. In this study which aimed at determining the effects of career capital and employability level of individual on job insecurity and interrogate whether the individuals is ready for to change job in new career structure, firstly career capital as a resource which is effective in directing the individual?s career and in improving the career success is examined with whole components. Than, the concept of employability which becomes an important concept due to the individual responsibility of career is analyzed in terms of the capacity of continuing the present job and finding new job. Lastly, job insecurity which is affected by the level of career capital and employability is explained with details. The theoretical relationships which concerning about the effects of career capital and employability are analyzed and tried to support with empirical study which have a sample with white-color employees. In the frame of the hypothesized models which are utilized from structural equation modeling, it is determined that the components of career capital and employability orientation decreases the quantitative job insecurity and increases the qualitative job insecurity.