Avrupa birliği perspektifinde Türkiye ekonomisinde bölgesel kalkınma ajanslarının uygulama imkanları
Application possibilities of regional development agencies in Turkey economy under European Union perspective
- Tez No: 207720
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 415
Özet
Ülke ekonomisi, mikro birimlerin kümelendiği bölgesel ekonomilerden oluşmaktadır. Ülke ekonomisinin kalkınması isteniyorsa, bölgesel dinamiklerin harekete geçirilmesi gerekmektedir. Ancak bölgeler arasındaki kalkınmışlık farklılıkları, ülke kalkınmasını menfi yönde etkilemektedir. Bu bağlamda, bölgelerarası eşitsizlikleri gidermeye yönelik politikalar üretmek gerekmektedir. Sözkonusu politikaların uygulanmasında ise bazı araçlara ihtiyaç duyulmaktadır. Araçlar içerisinde en etkililerinden bir tanesi Bölgesel Kalkınma Ajansları'dır. Ajanslar, bulundukları bölgenin dinamiklerini harekete geçirerek bölgesel ekonomiyi canlandırmak, örgütlemek ve geliştirmek için çalışmaktadır. Bölgenin kalkınması için iç dinamiklerin yeterli olmadığı durumlarda, dış kaynakları bölgeye çekebilme yetisine sahip Ajanslar, bölge halkının gelişim sürecinde de önemli rol oynamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, bölgesel kalkınma sürecinde eşitsizlik yaratan faktörler incelenmiş, değişik bölge tanımlamaları üzerinde durulmuştur. Ardından, bölgesel kalkınmayla ilgili teorilere değinilmiş, bölgesel kalkınma stratejisi ve politikası çerçevesinde bölgesel kalkınmanın amaçları ve araçları inceleme konusu yapılmıştır. İkinci bölümde, AB, kurumları ve ülkeleriyle ele alındıktan sonra, seçilmiş AB ülkelerindeki bölgesel eşitsizlikler irdelenmiştir. Ardından, AB bölgesel stratejisi ve politikası bağlamında bölgesel politika hedefleri ve araçları üzerinde durulmuş, AB'de bölgesel kalkınma politikası aracı olarak Kalkınma Ajansları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki bölgelerarası kalkınmışlık farklarının sebepleri incelenmiş, MDS yöntemi kullanılarak bölgelerarası farklılıklar istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Bu uygulama çalışması ile Türkiye'nin hangi bölgelerinde Kalkınma Ajansları'na ihtiyaç duyulduğu ispatlanmıştır. Ardından, Türkiye'nin Bölgesel Kalkınma Politikası ve Türkiye'deki Kalkınma Ajansları incelenmiş, son olarak Türkiye'nin kalkınmasında teknolojiye dayalı bütüncül yaklaşım çerçevesinde Türkiye'de kurulmakta olan Kalkınma Ajansları'nın başarısı için bir model ortaya konmuştur. Model, merkezi yönetimle koordineli şekilde uygulandığı takdirde, kurulmakta olan Kalkınma Ajansları'nın, bulundukları bölgenin kalkınmasında öncü rol oynayacakları ve Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma sürecine önemli katkılar sağlayacakları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Economy of country consists of regional economies which micro units are clustered. If it is desired to develop country?s economy, regional dynamics should be activated. But, development differences between regions effects the country?s development negatively. In this context, policies, that aim to overcome disparities between regions, should be developed. Some instruments are needed to apply such policies. One of the most effective instruments is Regional Development Agencies. Agencies, work for renewing, organizing and developing economy by starting up regional economy. When domestic dynamics are not enough for development of region, Agencies which has capacity to bring foreign investments, act an important role on developing process of the region people. In the first chapter of the study, factors that cause disparity in regional development process have been analyzed and have been dwelled on various region definitions. Then, regional development theories have been researched; regional development objects and instruments have been examined in the perspective of regional development strategy and policy. In the second chapter, after discussing EU with associations and countries, regional disparities in selected countries have been scrutinized. Afterwards, regional policy objects and instruments have been analyzed in the perspective of EU regional strategy and policy; Development Agencies as a regional development policy instrument in EU have been dealt with. In the third chapter, causes of regional development differences in Turkey have been examined; regional differences statistically have been revealed by using MDS method. It has been approved with this application which regions of Turkey are in need of Development Agencies. After that, Regional Development Policy of Turkey and Development Agencies in Turkey have been researched. At last, a model has been put forward for success of Development Agencies? that are established in Turkey in accordance with holistic approach leaning against technology in the development of Turkey. It is evaluated that, if the model put in practice in coordination with the central government, Development Agencies that have been established, would act leader role in their region and would provide contribution to sustainable development process of Turkey