Geç Kapitalistleşme Sürecinde Kriz: Türkiye 1979 Krizi
Crisis in the Late Capitalistization Process: Turkey, 1979 Crisis
- Tez No: 207724
- Danışmanlar: PROF.DR. FUAT ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Tezde geç kapitalistlesme sürecinde sermaye birikiminin ve kriz olusumunun dinamikleri incelenmekte ve Türkiye'de 1979'da yasanan krize odaklanılmaktadır. Çalısmada krizin sermaye birikimi sürecinin çeliskilerinin sonucunda açıga çıktıgı, bununla birlikte geç kapitalistlesmenin yol açtıgı özgüllüklerle belirlendigi sonucuna ulasılmıstır. Krizin temel nedeni, sermayenin artık-deger üretimini arttırmak ihtiyacında temellenmektedir. Tüketim malları üretiminde kârlı olanakların azalması sonucunda sermayenin artık-degeri yükseltmesinin yolu, geç kapitalistlesme kosullarında, üretim aracı üretimine geçmek olarak belirmektedir. Üretim aracı üretimine geçilmesi, yine geç kapitalistlesme kosullarda, artık-deger üretimine, yani birikime bir sınır getirmistir. Üretim araçları üretimi daha karmasık üretim tekniklerini gerektirir ve daha sermaye yogun üretime dayanır. Bu da daha fazla üretim aracı ve girdi ithal edilmesini gerektirir. thal girdi ihtiyacını arttırması, dolayısıyla döviz biçiminde para sermaye ihtiyacını derinlestirmesi, geç kapitalistlesme sürecinde bir bunalım yaratmıstır. Artık-degeri arttırmaya yönelik çaba, giderek, artık-deger üretiminin bir engeline dönüsmüstür. Krizin toplumsal boyutları da göz önünde bulundurulmalıdır. Kriz analizi sınıf mücadelesini içerecek biçimde gelistirilmistir. Krizin temel sebebi birikim sürecinde sanayi üretiminde yasanan çeliskiler iken, sınıf mücadelesi krizi derinlestirmis ve sermaye açısından, -aynı zamanda bir degerlenme süreci olan- emek sürecinde yeniden yapılanmaları ve sermaye-emek iliskilerinin yeniden düzenlenmesini zorunlu kılmıstır
Özet (Çeviri)
In the thesis, the dynamics of capitalist accumulation and crisis in the late capitalistiza tion process are investigated. Thesis is focused to 1979 crisis in Turkey. It is found that, crisis emerges due to the contradictions of the capital accumulation process; however, it is determined by the specificities of late capitalistization. Crisis is based on the need for capital to increase surplus value production. In conditions of late capitalistization, when profitable opportunities are reduced within the production of consumption means, the only way for capital to increase surplus value is to pass to the production of means of production. However, in the same conditions, the passage to production of means of production brings a barrier to surplus value production, i.e. accumulation. Production of means of production requires more complex production techniques and depends on more capital intensive production. Hence, it necessitates the import of more means of production and inputs. The increase in importe d inputs brings an increase in money capital requirement in the form of foreign exchange, and thus triggers a crisis in the late capitalistization process. The effort to increase surplus value turns into a barrier of surplus value production. Crisis has social dimensions too and these have to be considered also. Hence, the analysis of crisis is developed so as to include class struggle. While the basic reason for crisis is the contradictions in industrial production within the accumulation process, class struggle has deepened the crisis and has necessitated restructurings in the labour process - which is also a valorisation process ? and re-regulation of capitallabour relations, on the part of capital