NATO policies in South Caucasus
NATO'nun Güney Kafkasya politikaları
- Tez No: 207725
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEGÜL SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bireysel, ülkesel, bölgesel ve uluslararası güvenlik önemlidir. Güvenlik, tehdit algılamasına baglıdır ve tehdit algılaması da degismistir. Günümüzde tehdidin kaynagı, zamanı ve yeri önceden bilinememektedir. Küresel dünyada tehditlerin bu özelliginden, istikrarsızlıgın ve çatısmaların oldugu bir bölge, uzaktaki ülkeyi de ilgilendirmektedir. Bu bölgelerin, kitle imha silahlarının artması, terörizm, etnik çatısmalar, uyusturucu kaçakçılıgı, insan kaçakçılıgı ve yasal olmayan göç gibi günümüz tehditlerinin çogalmasına zemin olusturdugu belirtiliyor. Bu bölgelerin kontrolü, güvenlik sorunu olmaktan çıkartılması ve entegre bölge yapılmasının dünya güvenligine katkıda bulundugu belirtiliyor. Güney Kafkasya cografi olarak stratejik, çatısmaların ve önemli oranda enerji kaynakları bulunan bir bölgedir ve birbirleriyle baglantılı güvenlik algılamaları ve kaygılarının oldugu devletler sistemi bir güvenlik kompleksini olusturdugu için Güney Kafkasya bir güvenlik kompleksi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalısmada NATO'nun Güney Kafkasya politikaları bu açıdan ele alınmıstır ve bu bölgenin güvenlik kompleksi özellikleri analiz edilmistir. Öncelikle, güvenlik konusunda teorik altyapı saglanmıstır. kinci bölümde, NATO'nun kurulusu ve degisim süreci ele alınmıstır. Güney Kafkasya bölgesinin cografi, tarihi, sosyo-ekonomik özellikleri ve de bölgesel ve bölge dısı güçlerin bölgeye ilgisi üçüncü bölümde analiz edilmistir. Dördüncü bölümde NATO'nun Güney Kafkasya politikaları ele alınmıstır. Güney Kafkasya Avrupa güvenligi içinde degerlendirilmektedir ve Kafkasya ve Orta Asya'ya NATO'da cografi öncelik verilmektedir. Bu bölgedeki programların, NATO'nun uzun dönem stratejisi olan reformların tesvik edilmesi ve desteklenmesiyle Avrupa-Atlantik bölgesinde istikrarın artırılmasıyla tutarlı oldugu belirtilmektedir
Özet (Çeviri)
Security is important in individual, state, regional and international level. Security is determined by threat perception and threat perception has changed. Now, source, time and place of a threat cannot be known beforehand. In globalized world, a destabilized, conflicting area is also concern of a distant country because of the characteristics of new threats. These areas are considered as breeding grounds for contemporary threats, proliferation of weapons of mass destruction, terrorism, ethnic conflicts, drug trafficking, human trafficking, and illegal migration. Their control, desecuritization, and transformation into an integrated region are defined as contributing to world security. South Caucasus is geographically strategic, conflicting region with considerable energy resources and it is defined as a security complex with such characteristics, since the security complex is a set of states with interlinked security perceptions and concerns. In this study, NATO policies in South Caucasus are analyzed from this perspective and security complex characteristics of this region is analyzed. First, theoretical background on security is provided. Formation of NATO, transformation process is analyzed in second chapter. Then, geographical, historical and socio-political characteristics of South Caucasus region and involvement of regional and outer powers are analyzed in third chapter. In fourth chapter, NATO policies in South Caucasus are analyzed. South Caucasus is considered in the European security area, geographic priority is given to South Caucasus and Central Asia. NATO programs in these regions are defined as consistent with NATO?s long-term strategy to enhance stability across Euro-Atlantic region by encouraging and supporting reform.