Kasapzade'nin Şerhü Kifâyeti'l-Mübtedi eserinin edison kritiği
The examination of Kasapzade's work named Şerhü Kifâyeti'l-Mübtedi
- Tez No: 207730
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUSRETTİN BOLELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Arapça
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsanlar arasındaki iletisimin temelinde dil unsurunun önemi büyüktür. Tarih boyunca insanlık hep büyük olaylardan etkilenmis, buna dil de büyük ölçüde katkıda bulunmustur. Buna mukâbil Kur'an'ın inmesi ve slâm Dini'nin yayılması da Arap Dili'ndeki gelismeyi tetiklemistir. Arap dilcileri, grameri iki kısma ayırırlar. Biri fiil kök ve çekimlerini, isim ve sıfatların yapılıslarını v.b ihtiva eden ve kelimelerin sekilleri ile mesgul olan sarf; digeri de cümle bilgisini olusturan nahivdir. Bu çalısmamızda Kassabzâde brâhim Efendi ve“Serhu Kifâyeti'l-Mübtedî”adlı eserini inceledik. Eserinden anladıgımız kadarıyla brâhim Efendi'nin mütevâzî kisiligi onun belki de fazla söhret bulmaması sonucunu dogurmus olabilir. Hayatı hakkında kaynaklarda yeterli miktarda bilgi olmaması onun adına bir eksiklik degildir. Çünkü ilim sahasına kıymetli bir eser bırakmıstır. Bütün ilmî verileri ustalıkla kullanmıs, kapalı veya anlasılmaz hiçbir cümle kullanmamıstır. Ayrıca mukaddime kısmında kullandıgı Arapça, onun ne kadar bu dile vâkıf oldugunu ortaya koymaktadır. Üç bölümden olusan bu çalısmamızın giris bölümünde genel bilgi mahiyetinde Arap Dilindeki ilk filolojik çalısmaları, Dil Mekteplerini ayrıca ecdâdımızın bu dile yaptıgı hizmetleri anlattık. kinci bölümde Kifâyetü'l-Mübtedî'nin muhtevasını, üzerine yapılan çalısmaları, el yazması nüshalardan örnekler vererek açıkladık. Ayrıca serhte ve tahkikte takip edilen metodu belirttik. Üçüncü bölümde ise Kassabzâde'nin yaptıgı serhin incelenmis metnini verdik.
Özet (Çeviri)
The linguists of the Arabic language divide the grammer into two parts. One is called SARF that deals with the verbs and their conjugations, the making of the nouns and the adjectives, etc ... and the forms of the words; and the other is called NAHV which constitutes the construction of a sentence. In our present study, we have examined Kassabzâde brâhim Efendi and the work named ?Serhu Kifayeti?l-Mübtedî? From what we make out from his book, the modest character of Ibrahim Efendi, had probably caused the outcome of him not being very famous. The fact that there is not enough information on his life in the sources, is not a miss on his part. Because he has left an important book for the field of science. Our study is consisting of three parts. In the introduction part we have written about the first philological studies in the Arab language as an informatory note, the Language Schools and the services made for this language by our ancestors. In the second part, we have explained the contents of ?Kifâyet?il-Mübtedî?, the studies that have been performed on the book by providing examples from hand written books. In addition we have mentioned the method in the notes and researches. And in the third part, we have provided the examined text of the notes by Kassabzade.