İhracat firmalarının fiyat stratejileri ve tekstil sektöründen bir uygulama
Price strategies of export firms and an application in textile sector
  1. Tez No: 207733
  2. Yazar: AHMET NİHAT GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR PİRTİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalısması, Türkiye'de yer alan ihracat firmalarının, dıs pazarlarda kullandıkları fiyatlama yöntemleri ile stratejilerini inceleme konusu yapmıstır. Uluslararası pazarlarda faaliyetlerini sürdüren Türk ihracatçı firmalarının, yüksek rekabet ortamında kendilerine yeni pazar payları kazandırmaları, pazarlama karması elemanlarını etkili bir sekilde kullanmalarına ve stratejilerini uzun vadede olusturmalarına baglıdır. Bu baglamda, uluslararası pazarlarda kalıcı olmayı hedefleyen Türk firmalarının üzerinde durmaları gereken en önemli husus ihracatta pazarlama yaklasımını esas alarak pazar fırsatlarını en iyi sekilde degerlendirmek olarak özetlenebilir. Bu amaç dogrultusunda, uluslararası pazarlarda tüketiciler nezdinde rakip ürünlere karsı kazanılmak istenilen uluslararası pazar konumu, proaktif bir ihracat anlayısına dayalı olarak yeni bir vizyonla belirlenmelidir. Tezin amacı, tüm bu degisen sartlar çerçevesinde, ihracat firmalarının gelistirdikleri pazarlama karması stratejilerinde, firmalarca olusturulan ürün fiyatının ihracat faaliyetleri üzerinde etkisini arastırmak ve bu iliskinin ortaya konulmasını saglamak olmustur
Özet (Çeviri)
This thesis study has made pricing methods and strategies used by exporting firms in Turkey for foreign markets. For Turkish exporting firms working on international markets, to gain a new market shares in high competition environment is due to their managing of marketing mixture equipments effectively. In this context, the most important matter that must be taken into consideration by Turkish firms purposing to be permanent in international markets can be summarized as utilizing market opportunities in best ways. For this purpose, international market status by consumers in international market demanded to be gained against rival products must be determined by a new vision based on a proactive export understanding. The purpose of thesis has been to investigate the effect of product price developed by exporting firms on export activities at marketing mixing strategies within the framework of all these changing conditions, and to provide the putting forth this relation for consideration