Üretim kooperatiflerinden arıcılık kooperatiflerinin incelenmesi
The analysis of beekeeping cooperative among production cooperatives
  1. Tez No: 207734
  2. Yazar: KEMAL KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kooperatifçiligin temelinde ortak fayda elde emek için birlikte is yapmak yatmaktadır. Günümüzde Dünya'da 750 milyon Ülkemizde 7,5 milyon insan kooperatiflere ortaktır. htiyaçlar hiyerarsisinin birinci sırasında hiç süphesiz yeme ihtiyacı gelmektedir. nsanların bu ihtiyaçlarını temin eden sektör tarım sektörüdür. Kooperatifçiligin tarım sektöründeki temsili üretim kooperatifleri aracılıgıyla olmaktadır. Tezimizin konusu olan Arıcılık Kooperatifleri Üretim Kooperatiflerinin Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri sınıfına girmektedir. Arıcılık ürünlerinden bal tarih boyunca insanlar için çok degerli bir besin olmus aynı zamanda ilaç olarak kullanılmıstır. Ülkemiz yıllık 75.000 ton bal üretimiyle Dünya'da dördüncü sıradadır. Maalesef kovan basına üretimde 16 kg ile son derece gerilerdedir. Bal üretimimizin 52.000 tonu Arıcılık Kooperatifleri aracılıgıyla yapılmaktadır.17.330 kisi Arıcılık Kooperatiflerine üyedir. Arıcılık Kooperatifleri Birlik, l Birligi ve Türkiye Arı Yetistiricileri Merkez Birligi (TAB) seklinde örgütlenme yapısını tamamlamıs ve 2005 yılında Dünya Arıcılar Birligi'ne (Apimondia) üye olmustur. Arıcılık tarım sektöründe çalısanların ek bir masraf ve fazla zaman harcamadan yapacakları bir meslektir. kinci is olarak ta yapılabilir. Son derece karlıdır. Arıcılık Kooperatiflerine Devlet tarafından destek verilmeli, üreticiler organik arıcılıga yönlendirilmeli, ihracat arttırılmalıdır. Sadece Almanya'nın bal ithalatı ülkemizin yıllık üretiminden fazladır. Avrupa yıllık 200.000 ton bal ithal etmektedir. Bu imkanlar iyi degerlendirilmeli ballardaki kimyasal artıklarla ilgili önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
It is certian that in the first rank of the hierarchy of needs exists the need of nourishment. The sector that prouidespeople?s these needs is the agricultural sector. The represenration of cooperation in the agricultural sector is made by the nans of production cooperatives. Beekeeping cooperatives, which is at the same time the subject of the thesis, faller into the category of Agricultural Development Cooperatives (among production cooperatives). Ar a beekeeping product, honey has become a very valvable nourishment for history and it has been used as a madicine. Our countryis ranked fourth in the world with an annual figure of 75.000 ton of honey, Unfortunately, entire other hand, Tukey ranks ar one of the worstwith 16 kilograms in terms of honey production per beehive. 52.000 ton of our honey production is supplied by Beekeeping Cooperatives. Beekeeping Cooperatives have completed ıts organizational struckture in the shape of union and in 2005 it became a member of Apimondia ? World Beekeepers union . Beekeeping is a profession which the people working in the agricultural sector do whithout going to great expense and spending a lot of time. Berides, beekeeping may be done as a secondary profession and it is extremely profitable. Beekeeping cooperatives should be supported by the government, producers should be increased. Even the imported honey of Germany is much more than annual production of our country. Europe imports 200.000 ton of honey each year. The opportunities should be put to use and some precautions should be taken againts chemical remnants in honey.