Mortalite tabloları üzerine bir uygulama
An application on mortality tables
- Tez No: 207749
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Demografi, İstatistik, Actuarial Sciences, Demography, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mortalite Tabloları Üzerine Bir Uygulama? adlı bu çalısmanın amacı Türkiye için yeni bir mortalite tablosu olusturmaktır. Çalısmanın birinci bölümünde mortalite tabloları anlatılmıs ve bu tabloların sigorta sektöründeki yeri ve önemine deginilmistir. Çalısmanın ikinci bölümünde mortalite tablolarının nasıl olusturuldugu hakkında bilgi verilmis ve ilgili istatistiksel yöntemler anlatılmıstır. Çalısmanın üçüncü bölümünde D..E.'den elde edilen verilere ikinci bölümde anlatılan yöntemler uygulanarak Türkiye için yeni bir mortalite tablosu elde edilmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis named ?An Application On Mortality Tables? is to make a new mortality table for Turkey. ?Mortality Tables? and importence of mortality tables have been explained on first chapter of this thesis. On the second chapter, the statistical methods which are used when making a mortality table have been explained. On the last chapter of this thesis, using the data and the statistical methods which were given on second chapter, a new mortality table for Turkey has been made.