Muhasebenin ihtiyatlılık kavramının karşılıklar ve yedekler açısından karşılaştırmalı bir incelemesi.
A comparative investigation of conservatism concept of accounting under allowances, provisions and reserves.
- Tez No: 207781
- Danışmanlar: PROF.DR. A. SEHA SELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalısmanın asıl amacı muhasebenin ihtiyatlılık kavramını çesitli bakıs açılarına göre tanımlayarak, bu kavramın geregi olarak ayrılan karsılıkların ve yedeklerin ayrıntılı bir sekilde ele alınmasıdır. Öncelikle her üç kavram da tanımlanmıs, bu tanımlamalarda farklı yazarların ve farklı mevzuatların bu kavramların sınırlarını bakıs açılarına göre daraltıp, genislettikleri görülmüstür. Tanımlardan sonra karsılıklar; yasal, ulusal ve uluslararası düzenlemeler, yedekler ise; ayrıldıkları kaynaklar, kullanım özgürlükleri ve bilançoda yer almaları bakımından ele alınmıstır. Karsılıklar ve yedekler ayrıntıları ile açıklandıktan sonra, bu iki kavram birbiriyle karsılastırılmıs ve son bölümde de örneklere yer verilmistir. Bu çalısmada, ele alınan kavramlar konusunda farklı bakıs açılarından kaynaklanan degisik düzenlemelerin ve uygulamaların oldugu görülmüs, ancak finansal tabloların gerçegi yansıtması ve tüm kullanıcılar için aynı çıkarımları saglaması açısından, çok baslılıgın ortadan kaldırılması ve muhasebe standartlarının uygulanması gerektigi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to define conservatism concept of accounting in different perspectives and to investigate detailed provisions, allowances, reserves, which are the results of conservatism concept. First, three concepts are defined. In this definitions it is clear to see, that different authors and different legislations have different perspectives, and according to their way of their search some of them are widened, and some of them are restricted. After the definitions, provisions are investigated under legal, national and international legislations and reserves are investigated according to the sources, which suggest their seperation differentiations, freedom of using, statement in balance sheet. After the detailed explanations of provisions, allowances and reserves, the comparison of these concepts takes part. In last chapter, there are some examples about that. In this study, it is apparent to see that the different arrangements and practices about allowances, provisions and reserves occur because of different views. But, financial statements must report the reality, and all of the users must understand the same thing from the financial reports. Because of this, financial statements should be prepared only according to the accounting standards.