Arbitraj fiyatlama teorisi ve imkb uygulaması
Arbitrage pricing theory and imkb implementation
  1. Tez No: 207792
  2. Yazar: ALİ TÜRKER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. G. CENK AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Portföy yönetimi ve finans teorisinde, varlık getirilerindeki değişimi açıklamaya yönelik, iki temel fiyatlama modeli bulunmaktadır. Bunlar, Finansal Varlık Fiyatlama Modeli ve Arbitraj Fiyatlama Teorisi'dir. Bu çalışmanın amacı, alternatif bir varlık fiyatlama modeli olarak Arbitraj Fiyatlama Teorisi'nin İMKB'de ki deneysel uygunluğunu araştırmaktır. Bu çalışmada öncelikle, portföy yönetiminin genel konularına yer verilmiş ve Finansal Varlık Fiyatlama Modeli incelenmiştir. Çalışmamızın ilerleyen bölümlerinde, menkul kıymet getirilerinin birden fazla risk faktöründen etkilendiğini varsayan Arbitraj Fiyatlama Teorisi kuramsal olarak incelenmiş ve Şubat 2000-Eylül 2006 tarihleri arasında 9 adet (Toptan Eşya Fiyat Endeksi, Sanayi Üretim Endeksi, İmalat Sanayi Üretim Endeksi, Altın Fiyatları, Para Arzı, Döviz Kuru, İMKB-100 Endeksi, Büyüme Oranı ve Hazine Bonosu Faiz Oranı) makroekonomik risk faktörünün açıklayıcı değişken, 76 adet hisse senedi getirisinin açıklanan değişken olarak yer aldığı Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi yöntemi kullanılarak İMKB'de test edilmiştir. Test sürecinde makroekonomik değişkenlerdeki ve hisse senetlerindeki aylık yüzde değişimler kullanılmıştır. Uygulama sonucunda, analiz ve bulgular birlikte değerlendirildiğinde, Türkiye'de hisse senedi getirilerini etkileyen faktörleri Arbitraj Fiyatlama Teorisi ile analiz etmek ve Model'in geçerli olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
There are two basic pricing models which explain the change in stock return in portfolio management and finance theory; Capital Asset Pricing Model and Arbitrage Pricing Theory. The target of this study is to search practical availability of Arbitrage Pricing Theory in IMKB as an alternative asset pricing model. In this study, first of all, general subjects of portfolio management is taken place and Capital Asset Pricing Model is searched through. In our further study; Arbitrage Pricing Theory which assumes that stock incomes are affected by more than one risk factors is searched theoretically and between February 2000 ? September 2006, by using Multi Variable Linear Regression Analysis process is tested in IMKB in which (Inflation Rate, Industry Production Ratio, Products Industry Production Ratio, Gold Prices, Money Supply, Foreign Exchange Rate, IMKB-100 Ratio, Growth Rate and İnterest Rate) 9 macroeconomic risk factors as explanatory variable, 76 share stock incomes as explained variable are taken place. During testing monthly percentage changes of macroeconomics variables and share stockes are used. As a result of the implementation, when analysis and findings are taken into consideration together, it is possible to say that in Turkey factors which affect share stocks incomes can be analyzed and the model is valid.