Tüketim vergileri boyutunda elektronik ticaret
Electronic commerce according to consumption taxes
- Tez No: 207799
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Elektronik ticaretin çok farklı tanımlamaları yapılmaktadır. Bazı tanımlamalar geleneksel ticaret sekillerinin de kullandıgı araçlarla yapılan ticareti elektronik ticaret olarak tanımlarken bazı tanımlamalar sadece internet üzerinden yapılan ticareti elektronik ticaret olarak tanımlamaktadırlar. Elektronik ticarette vergilendirme ile ilgili bazı sorunlar bulunmaktadır. Elektronik ticaretin vergilendirilmesinde yasanan ana sorun dijital (sayısal malların) yani dataların internet üzerinden satısının yapılmasının vergilendirilmesinin ne sekilde yapılacagı yönündedir. Elektronik ticaret hızla büyürken politikacılar ve akademisyenler tarafından elektronik ticaretin ne sekilde vergilendirilecegi yogun olarak tartısılmaktadır. Bazı çevreler elektronik ticaret alanının serbest bölgeler gibi vergisiz bir alan olması gerektigini savunmaktadırlar. Bazı akademik çevreler internetin yeni ticaret dünyası olarak degerlendirilmesi gerektigi dolaysıyla yeni dünyada yeni vergi sistemleri getirilmesi gerektigini savunarak elektronik ticaretin yeni vergi düzenlemeleri ile vergilendirilmesini savunmuslardır. Bu görüse göre internet hattı üzerinden geçen her birim (byte) basına vergi alınması teklif edilmistir. Bazı çevreler ise elektronik ticaretin geleneksel ticaret ile aynı sekilde ve aynı düzenlemelerle vergilendirilmesini savunmaktadırlar. Vergilendirmenin ne sekilde yapılacagı kesin olarak belirlenmemistir.
Özet (Çeviri)
Definitions what is made by different organizations and persons of electronic trade are different. Some definitions of electronic commerce include in classical instruments of commerce. But some definitions of it include in only internet. There is some problem about taxation of electronic commerce. There is no problem with taxation of classical commerce. Major problem at taxation of e-trade is about commerce with data transfer from internet. Taxation of electronic commerce is a discuss subject between academics and politicians. Some group of these claim that no taxation for electronic commerce. This group defend that internet is free zone. Some group of academics claims that internet requires new special taxies or new economic world require new tax systems. The bit tax proposal include that the government collect tax from each byte that is transferred from computer at internet. Some group of academics and politicians claim that governments must tax to electronic commerce. Electronic commerce taxation must be same as taxation of classical commerce. The taxation of electronic commerce is not definited clearly.