Roma imparatoru antoninus Pius'un küçükasya politikası
Asia minor policy of the Roman Emperor antoninus Pius
- Tez No: 207804
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT İPLİKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
?.s. 138-161 tarihleri arasında hüküm sürmüs olan Roma ?mparatoru Antoninus Pius'un Küçükasya'ya yönelik siyasi-idari, parasal ve kültürel politikası incelendiğinde; ?mparator'un, bölgenin gelismesi adına bir çok faaliyette bulunduğu görülmektedir. Antoninus Pius'un hükümdarlığı süresince, imparatorluğa genelde barısın hakim olması; tüm ülke topraklarının gelisip kalkınmasına ortam sağlayan kosulları da beraberinde getirmistir. Süphesiz ki Küçükasya da, bu barısçıl politikanın nimetlerinden faydalanmıstır. Antoninus Pius'un siyasi-idari, parasal ve kültürel politikasını, genel olarak finansal kaygıların sekillendirmis olduğu söylenebilir. Antoninus Pius; ?mparatorluktaki tüm eyaletlerin olduğu gibi, Küçükasya'nın da finansal durumu ve gelir kaynaklarıyla yakınen ilgilenmistir. Dolayısıyla; Antoninus Pius'un Küçükasya'ya yönelik icraatı, bölgenin mali durumunun iyilestirilerek, bu sayede kalkınmasına yardımcı olacak esaslar üzerine kuruludur. Küçükasya kentlerinin kültürel ihtiyaçlarının karsılanması için de bir çok icraatta bulunmus olan Antoninus Pius; para söz konusuyken oldukça titiz davranmasıyla birlikte, gerçekten gerekliliğine inandığı harcamalardan kaçınmamıstır. ?mparator; hüküm sürdüğü yirmiüç yıl boyunca, Küçükasya'nın gelismesini ve halkının yasam standartlarının iyilestirilmesini destekleyen bir politika izlemistir. Döneme iliskin kaynaklarda, Küçükasya Helenleri'nin Antoninus Pius aleyhinde faaliyetlerde bulunduklarına dair bulgulara rastlanmamıs olması; ?mparator'un politikasının, Küçükasya sakinleri nezdindeki olumlu yerini göstermektedir. Antoninus Pius'un adına anıtlar dikilmesi; O'nu yücelten söylevler ve kendisinin bir çok Küçükasya kenti tarafından onurlandırılmıs olması da, bu görüsü desteklemektedir. Sonuç olarak; verimli toprakları, islek limanları ve yüksek Helen kültürünü bünyesinde barındıran Küçükasya'nın, imparatorluk için öneminin farkında olan Antoninus Pius, hükümdarlığı boyunca Küçükasya'nın gelismesini destekleyen bir politika izlemistir.
Özet (Çeviri)
When the administrative, financial and cultural policy of the Roman Emperor Antoninus Pius, who ruled between the years 138-161 AD., towards the Asia Minor Region is examined, it is seen that, the emperor acted in favor of the development of the region. During the reign of Antoninus Pius, peace was generally maintained. Therefore; this peaceful reign provided the convenient conditions for the regions to prosper. Obviously; Asia Minor took advantage of the benefits the peaceful policy provided. It could be stated that; generally, financial concerns formed Antoninus Pius?s administrative, financial and cultural policy. Antoninus Pius was deeply concerned with the financial situation and the revenues of each province of the empire, as well as Asia Minor. Therefore; Antoninus Pius?s policy towards Asia Minor, is mainly based on the improvement of the financial situation and the development of the region. Antoninus Pius did not hesitate to supply the financial support that the Asia Minor cities needed for their cultural development. During the twenty-three years of his reign; he followed the policy which supported the progress of the Asia Minor region and enhancement of the life standards. The ancient sources show no evidences of hostile attitudes of the Asia Minor Hellenes towards Antoninus Pius. Therefore it can be said that, the Hellenes were content with his policy. Monuments and orations honouring the emperor, also support this idea. Since he was aware of the importance of Asia Minor, Antoninus Pius followed the policy which supported the prosperity of the region.