Magnesia ad Maeandrum Gymnasion'u Roma Dönemi seramikleri
Roman pottery from the gymnasion of Magnesia ad Maeandrum
  1. Tez No: 99972
  2. Yazar: ÖZLEM VAPUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu Magnesia Ad Maeandrum Gymnasion 'undaki Roma Dönemi seramik incelemelerinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu dönem seramikleri 8 ana gruba ayrılmış, kaliteli seramikler, kaba seramikler, mataralar, unguentariumlar, amphoralar, kapaklar, kandiller ve kalıplar başlıkları altında değerlendirilmiştir. Kaliteli seramikler, Doğu Sigillatalan, Kırmızı Astarlı Seramikler, Lokal Kırmızı Astarlı Seramikler, diğer Kaliteli Seramikler ve Kabartmalı Seramik olmak üzere beş alt grupta, Kaba Kaplar ise Mutfak kaplan ve Pişirme kapları olarak iki alt grupta ele alınmışlardır. Bu alt gruplamanın yanısıra kırmızı astarlı seramikler Afrika kırmızı astarlı seramikleri ve Geç Roma C Seramikleri (Phokaia Kırmızı Astarlı Seramikleri) olarak kendi içinde de alt gruplara indirgenmiştir. Ana gruplar ve alt gruplar için genel bilgiler verildikten sonra Magnesia Gymnasion'unda ele geçen seramik grupları içinde kısa bir ön bilgi sunulmuştur. Amphoralar ile tek örnekle temsil edilen kabartmalı seramik ve matara dışındaki tüm ana ve alt gruplar için ayn olarak form sınıflandırması yapılmıştır. Çoğunluğu diplerden oluşan, az profil veren parçalar, formları saptanamadığı için tipoloji dışında ele alınmışlardır. Magnesia Gymnasion'undan ele geçen seramik buluntuları bugüne kadar yayınlanmış diğer buluntu merkezlerindeki paralelleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmişlerdir. Karşılaştırmalı değerlendirme sonucunda Gymnasion seramiklerinin M.S. 1. yy. ile M.S. 7. yy. 'm ilk yansı arasındaki döneme ait oldukları anlaşılmıştır. M.S. 1. yy. 'a tarihlenen buluntuların çoğunluğunu DSB'ler oluşturmaktadır. Bu dönem malzemesi az sayıda örnekle temsil ediliyor olmasına rağmen, Gymnasion'un M.S. 1. yy.'da kullanıma girdiğini göstermektedir. M.S. 3. yy. ve sonrasına ait olduklan tespit edilen buluntular ise tüm seramik malzeme içerisinde çoğunluğu oluşturmaktadır. Gymnasion'da bir kandil kalıbının alt yarısı, kabartmalı bir kase kalıbı ile 1 1 adet Uç ayak ele geçmiş olması, Magnesia'da seramik üretiminin yapıldığı yönünde önemli deliller sunmaktadır. Magnesia'nın içinde bol mika barındıran toprak yapısının, lokal kırmızı astarlı seramikler, kaba kaplar ve amphoralar başlıklan altında incelenmiş olan seramiklerin pek çoğunun hamur yapısıyla uyum göstermeside, bu savı destekler niteliktedir. Ancak, firm yeri tespit edilmeden ve eldeki sınırlı verilerle, seramik üretiminin kesin olarak kentin içinde yapıldığım söylememiz mümkün değildir. 152
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this pottery is formed by Roman Ceramics material found at the excavations at Gymnasion of Magnesia Ad Maeandrum. The examples of ceramics have been examined under the subject headings of fine wares, coarse wares, flasks, unguentariums, amphoras, lids, lamps and moulds. The fine wares were also divided into five groups as Eastern Sigillates, Red Slip Wares, Local Red Slipped Wares, other fine wares and relief wares. The coarse wares were also organized in sub groups of kitchen and cooking wares. The fine wares were also divided into The Red Slip Ware, Afrikan Red Slip Wares and Late Roman C (Phocean Red Slip Ware). In the study, after introducing the general proporties of these groups and sub groups, a preliminary report was written for the ceramics finds of Magnesia's Gymnasion. All the major and the subgroups were also classified in their forms apart from amphoras and the relief ware and flask, which are represented by single examples. A number of small sherds which do not allow their forms to be determined were examined separately and these are mostly base fragments. The ceramic finds, are compared to other paralel find spots. After this comparatative, evaluations, it is seen that the finds from gymnasion can be dated from 1st. century A.D. to the first half of 7th. century A.D. The majority of 1st. century material is formed of ESB. Although this material is represented by few examples, it is still does show that the gymnasion was put into use in the 1st. century A.D. The majority of finds amongst ceramics come from the 3rd. century A.D. and later. Half of a lamp mould, a mould for relief vase and 1 1 tripods show that pottery production was made in Magnesia. The lokal clay which is rich mica is seen in the ceramics discussed under local rep slipped wares, coarse wares and amphoras. But at the moment no kiln site has been identified and thus it is still hard to prove whether these ceramics were made in site or somewhere close by. 151