Türk vergi sisteminde arsa karşılığı inşaat işlerinin vergilendirilmesi
Taxation of construction agreements in return for land share in Turkish tax system
  1. Tez No: 545438
  2. Yazar: UFUK UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en kapsamlı, dinamik ve stratejik sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Ülkemize gerçekleşen yoğun göç ve büyükşehirlerde artan nüfus sebebiyle, konuta olan talepte büyük bir artış görülmektedir. Gelişmekte olan bir ülke statüsünde bulunan Türkiye için inşaat sektöründe yaşanılan hareketlilik, ekonomik kalkınma anlamında son derece önem taşımaktadır. İnşaat sektörü diğer sektörlerle de daimi bir ilişki içerisinde bulunduğundan ötürü, dolaylı ve dolaysız olarak istihdama da olanak sağlamaktadır. Dolayısıyla sektöre yapılan yatırımlar nüfusun çoğunluğunu ekonomik ve sosyal açıdan yakından ilgilendirmektedir. Arsa payı karşılığı veya sık kullanılan adıyla kat karşılığı inşaat işleri, konut yapım faaliyetleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Türk Vergi Sistemi'nde arsa payı karşılığı inşaat işleri ile ilgili özel bir düzenleme yer almadığından dolayı, konuya ilişkin açıklamalar Gelir İdaresi tarafından tebliğ, sirküler ve özelgeler ışığında yapılmaya çalışılmaktadır. Arsa payı karşılığı inşaat işlerinin süreç ve uygulama açısından karmaşık olması ve kendine has özellikler barındırması nedeniyle, sözleşmenin tarafları olan arsa sahibi ile müteahhit karşılıklı yaptıkları teslimlerin ve üçüncü kişilere yaptıkları satışlardan elde ettikleri kazançların vergilendirilmesi noktasında Gelir İdaresi ile sorunlar yaşamakta ve konu yargıya intikal etmektedir. Bu çalışmada, yaşanılan sorunlara sözleşmenin tarafları, Gelir İdaresi ve yargı organları çerçevesinden bakılarak, sorunlara dair belirlemeler ve çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As being in the world, construction sector is one of the most comprehensive, dynamic and strategic sectors in our country as well. There is a large increase for demand about housing, both because of intense migration in our country's lands and growing population in large cities. Mobility in construction sector for Turkey as a developing country is very important in terms of economic development. Because of reletionship with other sectors of construction sector, The sector allows in employment. Investments about the sector include majority of the population due to their economic and social aspects. Of construction agreements in return for land share or flat share land it has an important share in housing construction activities. Since there is no special regulation for construction works in return for land share in the Turkish tax system, The explanations and works related to the subject are carried out by the Revenue Administration. As construction works in return for land share contain complex and special qualifications in terms of process and implementation, The taxation of earnings obtained from sales of third parties among parties of contract has a problem and all the parties have to have a trial. In our study, diagnoses and solution offers about problems have been presented in terms of Contracting Parties: Revenue Administration and Judicial Bodies.