Maliyetlerin denetimi ve bir uygulama
Auditing of costs and an application
- Tez No: 207867
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüz işletmelerinin vazgeçilmez konuları arasında ilk sırayı maliyet ve denetim ilişkileri almaktadır. Maliyetlerin doğru bir şekilde tespit edilebilmesi öncelikle işletmelerde yönetsel amaçlarla önemli olmaktadır. Maliyetlerin tespit edilmesinde maliyet unsurlarının tam ve doğru olarak ortaya konulması gerekmektedir. Sonuç olarak maliyet hesaplamalarının doğruluğunun ortaya konulması için yapılacak denetim çalışmaları da önem kazanmaktadır. Çalışmanın amacı ilaç şirketlerinde üretim maliyetlerinin ne şekilde tespit edileceği ve yapılan maliyet hesaplamalarının doğruluğunun hangi yöntemlerle kontrol edilebileceğinin ortaya konulmasıdır. Bu noktadan hareketle; maliyet denetimlerinin uygulamada ne şekilde yapıldığı, maliyet denetimine nereden başlanacağı, maliyet denetimi çalışmalarında izlenecek uygulamalar ile karşılaşılacak zorlukların neler olduğu ve bu zorluklar karşısında daha sağlıklı bir denetim çalışmasının ne şekilde yürütülebileceği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today?s businesses face the relations between costs and audit of these costs as an important topic. Measuring the costs correctly is important previously because of managerial purposes. Elements included in cost accounts must be determined accurately. Therefore, proving correctness of the cost calculations is an important part of the audit process. This study aims to describe that how the production costs should be measured and audited in medical corporations. At this point the study explains; how auditing of costs are processed in practice, where to start to audit costs, applications used, what the difficulties in audits are and how the audit should be processed to cope with the difficulties.