Sustainable growth in corporations: An application in Istanbul Stock Exchange
Şirketlerde sürdürülebilir büyüme: İstanbul Menkul Kıymetler Piyasası'nda bir uygulama
- Tez No: 207874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir sirketin büyümesi iç ve dıs pek çok degiskenin etkisi altındadır. Bu çalısmabüyümenin finansmanı için gerekli olan finansal kaynaklar üzerine odaklanmıstır. Asırıbüyüyen firmalar da büyüyemeyen firmalar kadar iflas tehlikesi ile karsı karsıyadır. Sirketinbasarısı için önemli olan büyümeyi yönetebilmektir. Büyüme planları deger tabanlı yönetimkavramı çerçevesinde sirketin degerini arttıramayı hedeflemelidir.Sürdürülebilir büyüme oranı, sirketin mevcut borç ve özkaynak yapısınıdegistirmeden finanse edebilecegi satıslardaki maksimum büyüme oranıdır. Bu tez, çok hızlıveya çok yavas büyümenin risklerini ve büyüme ihtiyaçlarını degerlendirmedekullanılabilecek analitik modelleri ele almıstır. Bu modeller firma toplulastırılmıs modelleri,firma toplulastırılmamıs modelleri ve nakit akım modelleridir. Tüm modeller gerçek hayattakarsılasması zor olan bazı varsayımlara sahiptir bu nedenle sürdürülebilir büyüme oranı vegerçeklesen büyüme oranı arasında farklılıklar olabilir. Bu farkın nedenleri analiz edilerekgerekli olan strateji uygulanmalıdır.Uygulama bölümü ise stanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda islem gören sirketlerinsatıslarındaki gerçeklesen büyüme oranlarının sürdürülebilir büyüme oranı civarında olupolmadıgını incelemistir. Türkiye'deki yüksek enflasyon rakamları, varsayımların gerçek hayatile örtüsmemesi ve piyasaların etkin olmaması nedeniyle gerçeklesen büyüme oranı vesürdürülebilir büyüme oranı arasında farklılıklar ortaya çıkmıstır. Gerçeklesen büyümeoranları hem nominal hem de enflasyon etkisinden arındırılarak reel olarak hesaplanmıstır.Ayrıca seçilen sirketlerin gerçeklesen büyüme oranı ve sürdürülebilir büyüme oranıarasındaki fark ile hisse senedi getirisi arasında iliski korelasyon ile analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
Growth of a firm depends on many variables. But this study focuses on the financialresources that a firm has to finance its growth. Excessive growth in sales can sometimes bemore threatening to the survival of the firm than no growth. Sustainable growth rate is thegrowth in sales that a firm can support without changing its present mix of liabilities andequity. Growth plans will be done in a way that is consistent with value-based managementperspective.This thesis discuss the analytical models that evaluate the growth needs and assessthe risks of growing either too rapidly or too slowly. The analytical models used in thecalculation of sustainable growth rate are firm aggregate models, firm disaggregated modelsand cash flow models. All models have some assumptions that can be hard to face in real lifeso differences between actual growth rate and sustainable growth rate occur. Appropriatecorrective actions that can be taken when optimal or feasible growth rates are not achieved,are given.The application part argues that if the firms in Istanbul Stock Exchange have anactual growth rate around the sustainable growth rate. The results shows that there aredifferences with actual growth rates and sustainable growth rates because of the high inflationin Turkey, mismatch of assumptions with real life situations and market inefficiency. Thecorrelation calculations is done to analyze the relation between the return on share and thedifference of actual growth rate and sustainable growth rate.