Türkiye'de gelir dağılımı sorunu ve çözümleri
Income distribution problem and its solutions in Turkiye
- Tez No: 207880
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ZEKAYİ ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Gelir dağılımı adaletsizliği ve yoksulluk günümüzde tüm ülkeleri az veya çokilgilendiren bir kavramdır.Türkiye son yıllarda düzelmiş hali ile bile gelir dağılımı veyoksulluk konusunda az gelişmiş ülkelerle aynı seviyede görülmektedir. ÖzellikleAvrupa Birliği'ne girmek isteyen Türkiye için bu konu ülkenin önünde büyük bir sorunolarak durmaktadır.Gelir dağılımı adaletsizliği Türkiye'de özellikle 1980'den sonra belirgin olarakbozulmaya başlamıştır. B u yıllar kamu maliyesinin de bozulmaya başladığı yıllardır.Özellikle dolaylı vergilerin oranının toplam vergi gelirleri içerisinde %69 seviyelerineçıkması Türkiye'de gelir dağılımı adaletsizliğini ortaya koymak için yeterlidir. Bununlabirlikte % 40'lara ulaştığı tahmin edilen kayıt dışı ekonomide haksız rekabete yolaçması ve bölünmüş bir sosyal güvenlik sistemi ortaya çıkarması açısından gelirdağılımı adaletini sağlamayı güçleştiren unsurlardır.Türkiye'de kabul edilebilir bir gelir dağılımı adaleti sağlamak ve yoksulluğuazaltmak için kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak, toplam vergi gelirleri içindedolaylı vergilerin oranını azaltıp, dolaysız vergilerin oranını artırmak ve servetunsurundan Avrupa Birliği ölçeğinde vergi almak önemli adımlar olacaktır. Bunlarınyanında fırsat eşitliği sağlanmış yaygın bir eğitim verilmesi de gelir dağılımı adaletinisağlama açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Inequality of distribution of income and poorness are concepts which matter to every country,more or less. Turkey looks like it is at the same level as underdeveloped countries even if ithas improved its condition in recent years. This subject looks like a big obstacle beforeTurkey which aims to join European Union.Inequality of distribution of income has especially become obvious at the end of 1980s. Thesewere the years when public finance started distorting. It is enough to put forward the fact thatindirect taxes constituted 69% of total tax income to demonstrate the inequality of distributionof income. Besides, the fact that it leads to informal economy which reaches up to 40% and adivided social security system are the factors making it difficult to provide the fair incomedistribution.Ensuring an acceptable and fair income distribution, putting the informal economy underrecord, decreasing the indirect taxes and increasing direct taxes and collecting taxes equal tolevel of European Union will be important steps. In addition to these, providing masseducation with equal opportunities for everyone is also important in ensuring fairness indistribution of income