Türkiye'de yoksullukla mücadele politikaları ve genel değerlendirmesi
Poverty alleviation policies and general evaluation in Turkey
- Tez No: 587230
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yoksulluk kavramı, tarih boyunca insanoğlunu etkileyen ve gündemini meşgul eden en önemli olgulardan birisi olmuştur. Bazı insanlar her zaman ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamış ve kaynaklardan mahrum olmuşlardır. Yoksulluk başlangıçta sadece az gelişmiş ülkelerde görülen bir sorun olarak kabul edilirken, farklı şekillerde ve derecelerde gelişmiş ülkelerin de önemli bir sorunu haline gelmiştir. Yoksullukla mücadelenin sistematik olarak yapılması ve uluslararası platformlarda çözümler üretilmeye çalışılması II. Dünya Savaşı'ndan sonra olmuştur. Ülkemizde de“Yoksulluk”kavramı her zaman tartışılmış ve çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Ülkemizdeki nüfus yoğunluğu, bu nüfus yoğunluğuna oranla gerçekleşen gelir dağılımı ve bu gelir dağılımının eşit seviyelerde gerçekleştirilmesi amacıyla değişik uygulamalar ortaya konmaktadır. Sosyal Devlet anlayışıyla yoksul kesimlere yönelik olarak çok farklı seçeneklerde destekler sunulmaktadır. Bu çalışmada; yoksulluk kavramının alanyazın taraması yöntemiyle genel bir değerlendirmesi yapılmış, uluslararası kurum ve kuruluşlarının yoksulluğu azaltmaya yönelik stratejileri ve politikaları ortaya konulmuş ve Türkiye'de yoksullukla mücadele kapsamında yürütülen faaliyetler detaylı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of poverty has been one of the most important factors affecting humanity and occupying the agenda throughout history. Some people have always been unable to meet their needs adequately and are deprived of resources. Poverty was initially recognized as a problem only in underdeveloped countries, but it has become an important problem for developed countries in different ways and degrees. To fight against poverty in a systematic way and to try to produce solutions in international platforms after World War II. In our country, the concept of“Poverty”has always been discussed and solutions have been tried to be given. The population density in our country, the distribution of income in relation to this population density and different practices in order to achieve this level of income distribution at equal levels. Supported by the Social State approach for poor people in many different options. In this study; a general evaluation of the concept of poverty by the method of literature review, strategies and policies of international institutions and organizations aimed at reducing poverty, and the activities carried out within the scope of the fight against poverty in Turkey were examined in detail.