Kalitesizlik maliyetleri ve bir uygulama
Poor quality costs and case study
- Tez No: 207882
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Degisen dünya kosulları ve dolayısıyla bilim ve teknolojideki gelismeler insanların sürekli daha iyi, daha yeni ve daha ucuz ürün ve hizmete sahip olma güdüsünü arttırmıs ve arttırmaya devam etmektedir. Bu rekabetçi pazarda basarılı olmak isteyen firmaların müsterilerine kulak vermeleri ve sürekli degisen talepleri en hızlı ve ucuz sekilde karsılamaları gerekmektedir. Firmalar, kalitesizlik maliyetleri yöntemini kullanılarak, müsteri istek, ihtiyaç ,beklentilerine uygun ürün ve hizmet sunabilir ve sonucunda da müsteri memnuniyetini ve dolayısıyla karlarını arttırabilirler. ?Kalitesizlik maliyetleri? konusunun tez konusu olarak belirlenmesinin en önemli nedeni, ülkemizde bu konuda hiçbir çalısmanın bulunmaması ve de dolayısıyla bu konunun fazla bilinmemesidir. Bu tezin hazırlanma asamasındaki öncelikli amaç, konunun tanıtılmasıdır. Ayrıca, ileride bu konu üzerinde çalısmak isteyecek kisiler için, bu tezin ilk adımı olusturması da amaçlanmıstır. Tezde, kapsamlı bir literatür arastırmasının sunulmasının ardından, 'görünmeyen kalitesizlik maliyetlerinin' hesaplanması ile ilgili bir uygulama çalısması yapılmıstır. Uygulamada Rune Moen'in, ?Müsteri ve proses odaklı görünmeyen kalitesizlik maliyetleri modeli? örnek alınmıstır ve Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY) yöntemi kullanılarak müsterilerin sesi ölçülebilir ve kontrol edilebilir elementlere dönüstürülmüstür. Sonuç olarak, bir müsterinin her zaman kullandıgı marka domates salçasından memnun olmaması nedeniyle almayı bırakıp, baska bir markayı tercih etmesinden kaynaklanan, bir kisinin neden oldugu firmanın toplam görünmeyen kaybı yani görünmeyen kalitesizlik maliyeti 83,46 TL olarak hesaplanmıstır. Bu maliyetin içinde, hem kisinin memnun kalmadıgı ürünü tekrar almamasının, hem de firmanın diger ürünlerini almamasının neden oldugu maliyet ile kisinin memnuniyetsizligini çevresindeki kisilerle paylasması sonucu, o kisilerinde ürünü almaktan vazgeçmesinin neden oldugu görünmeyen maliyetler mevcuttur. Binlerce, on binlerce yada daha fazla müsterinin o ürünü artık almamasından kaynaklanan görünmeyen kalitesizlik maliyetleri firma için çok fazla olacaktır. Bu yüzden firmaların öncelikle varolan müsterilerini kaybetmemeleri ve sonrasında ise müsteri sayılarını çogaltarak pazar paylarını artırabilmeleri için, müsterilerinin sesine kulak verip, müsterilerinin istek, ihtiyaç ve beklentilerini karsılamaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With changing world condition, science and technolgy, people have started to want better, newer and cheaper products and services. In this current competitive market, companies which want to be successful, should listen customers and fulfill their demands in hurry and cheap. Companies, using poor quality costs method, can present product and services according to the customer requirements, needs and expectations, therefore can increase customer satisfaction degree and their profits. The reason why the subject of `poor quality costs? was choosen is that there is no study about this topic in Türkiye and consequently this subject doesn?t known much in our country. The first purpose of preparing this theses is to introduce the subject. Besides, it is wanted that this thesis to be a first step for someone want to work about poor quality costs in further. In theses, after giving extensive literatur study, a case study about `intangible poor quality costs? . In case study part, ?Customer and process focused poor quality cost model? of Rune Moen was used and utilized the Quality Function Deployment (QFD) to translate the voice of the customer to measurable and controllable process characteristics. In conclusion, the expected loss (intangible poor quality cost) of one dissatisfied customer was calculated as 83,46 TL, based on the total loss that is expressed as lost revenue due to the loss of one customer which is dissatisfied from companie?s tomatoe paste, lost revenue due to potential customers that refrain from buying the product and lost revenue due to lost sales of other products provided by the company. Stopping thousand and more customer to buy this product may cause much amount of revenue loss for company. For this reason, firstly companies should care their current customers and then increase their customer numbers in order to make bigger market share. To make this object, companies should hear the voices of customers and fulfill customer requirements, needs and expectations.