İş sağlığı örgütlenmesi ve işyeri hekimliği
Occupational health organization and occupational health practitioners
- Tez No: 207883
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Çalışma ilişkileri içinde işçilerin sağlık ve güvenliklerinin korunması, sosyal devlet ilkesi gereği ve yaşam hakkının doğal sonucudur. İşçilerin çalışma ortamının sağlıklı kılınması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi için zorunludur. İşçinin çalışma yaşamında sağlığının korunmasından işveren sorumludur. Devletin bu amaçla gerekli düzenlemeleri yapma, organizasyonu sağlama ve uygulanmasını denetleme görevi bulunmaktadır. İş sağlığının, işyeri düzeyinde işyeri sağlık birimleri vasıtası ile sağlanması ilk adım olarak gereklidir. İşyeri sağlık birimlerinde, işverene bağımlı çalışan işyeri hekimlerine, iş sağlığının korunmasında en önemli görevi yüklenmiştir. İşyeri hekimlerinin işin önemine uygun hak ve güvencelerinin bulunması, iş sağlığının da teminatıdır. İşyeri hekimlerinin iş sözleşmelerinin ve ücretlerinin denetiminin sağlanması gereklidir. İkinci basamak olarak işyeri sağlık birimlerine teknik destek sağlayacak enstitülerin ve üçüncü basamak olarak meslek hastalıkları hastanelerinin yeterli olması ve işyeri sağlık birimleri ile eşgüdümünün sağlanması önemlidir. İş sağlığı uygulamasının denetimi ayrıca örgütlenmeli ve iş sağlığının her üç basamağı ile işbirliği içinde çalışması sağlanmalıdır. Denetimin hekim iş müfettişleri tarafından yapılması uygundur. Dünyada, sosyal devlet uygulamalarında örnek olan ülkelerde, iş sağlığı örgütlenmesi hizmetin verilmesi ve denetlenmesi açısından bir bütün olarak ele alınmakta ve bu ilkeler çerçevesinde çalışmaktadır. Türkiye'de iş sağlığı örgütlenmesi yeterli değildir. Büyük işletmeler dışında, İşyeri sağlık birimleri organizasyonu bulunmamaktadır. İşyeri hekimlerinin mesleki bağımsızlıklarını sağlayacak iş güvenceleri düzenlenmemiştir. İşçi sağlığı enstitü ve meslek hastalıkları hastaneleri yeterli değildir. İş sağlığı ile görevli ve yetkili kurumların işbirliği bulunmamakta ve iş sağlığı uygulamaları yeterli denetlenmemektedir. İş kazaları dünya ortalamasının çok üstündedir ve meslek hastalığı tanısı konulamamaktadır. İş sağlığı örgütlenmesinin, sosyal tarafların ve ilgili kuruluşların katılımı ile, ivedi olarak sağlanması zorunludur. İşyeri hekimlerinin iş güvenceleri sağlanmalıdır. İşyeri hekimlerinin amacına uygun çalışması ve iş sağlığı örgütlenmesinin kurulması yasa ile düzenlenmeli ve ivedi olarak hayata geçirilmelidir. Bu çalışmada, iş sağlığı örgütlenmesi ve işyeri hekimlerinin sorunlarının tespiti, değerlendirilmesi ve çözüm önerileri oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of workers health and security, in association with working relations, is a must of social state and is a natural result of right to survive. Making healthier working conditions of workers is obligated for preventing industrial accidents and occupational diseases. Employer is responsible for protection of the workers in working conditions. It is duty of the government to make necessary organizations, to provide coordination and to check the application for this purpose. It is required in the first step that occupational health care should be provided by occupational health care practitioners who are employed by the employer. In occupational health care units, is the most important task in protection of occupational health care diverted to occupational health care practitioners who work due to employer. Existence of rights and guarantee suitable for the importance of the task of the occupational health care practitioners is also the assurance of occupational health care. It is required that the health care practitioners contracts and payment should be controlled. Sufficiency of the institutions providing technical support to occupational health care units (for the second step) and occupational disease hospitals (for the third step) and coordination of these occupational health care units are important. Control of occupational health care application should be organized separately and should work in coordination with the three mentioned steps. Control should be done by medical work inspectors. In the countries that are modelling for social state applications, is the occupational health care organization considered as a whole for providing and controlling the service. Thus it works according to these principles. Occupational health care organization doesnt have a sufficient qoutient in Turkey. Organization of occupational health care units, with the exception of big factories, do not exist. Occupational guarantee of occupational health care practitioners which enables them for their medical freedom is not provided. Workers health instutions and occupational disease hospitals are not enough. There isnt any coordination among the responsible institutions and occupational health care applications are not controlled adequately. Occupational accidents are highly over the mean of the world records and occupational diseases can not be diagnosed. Occupational health care organization should be provided promptly by the addition of social sides and related institutions. Working of the occupational health care practitioners for the proper purposes and organization of occupational health care should be organized strictly by law and promptly vitalized. In my study, it is aimed to organize occupational health care, to detect to problems of the occupational health care practitioners and evaluate and solve these problems.