Kalite ekonomisi ve bir uygulama
  1. Tez No: 28858
  2. Yazar: SEVİL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
vıı- ÖZET ürün kalitesinin geliştirilmesi, üreticiler için çok önem lidir. Kalitenin önemi artarken, kalitesizlik maliyetleri gündeme gelmiştir. Ne yazık ki, pek çok maliyete göz yumul muş veya farkına varılmamıştır. Çünkü muhasebe sistemleri onları tanımlamak için tasarlanmamıştır. Bunun için kâlite- maliyet sistemi yaratılmıştır. Bir çok şirket kalite-mali- yet programlarını oluşturmaya başlamıştır. Kalite-maliyet sistemi, işletmede uygulanan kalite kontrol programlarında ki verimliliğin incelenmesini sağlar. Bu çalışmada, kalitesiz üretim ve neden olacağı zararlar anlatılmıştır. Bunun için işletmede etkin bir kalite-mali yet sisteminin kurulması gerekliliği vurgulanmıştır. İkinci bölümde, kalitenin önemi ve ve çağdaş kalite yakla şımlarına değinilmiştir. üçüncü bölümde, kalite-maliyet ilişkisi ve kalite-maliyet sisteminin sağlayacağı yararlar anlatılmıştı!. Kalitesizlik maliyetleri, önleme, değerlendirme, iç ve dış başarısızlık maliyetleri olarak sınıflandırılmış, ayrıntılı tanımları verilmiştir. Dördüncü bölümde, Kalite kontrol ve kalite-maliyet program- laıı ve sağlayacakla.! ı yaıaılar anlatılmıçtir. Kalitesizlik maliyetlerinin analizi iyin kullanılan en yay gın teknikler olan Trend ve Pareto analizleri beşinci bö lümde anlatılmıştır.vııı Son bölümde, bir işletmeden elde edilen bilgilerin ışığında kalitesizlik maliyetlerinin analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, konunun önemine değinilmiş, bu maliyetleri azaltmak için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ıx- SUMMARY Improving quality of product is one of the most important topics for the manufacturers. While the important of quality is increasing, qualitylessness costs have been put on the agende. Unfortunately, many such costs are overlooked or unrecognized, because accounting systems ordinarily are not designed to identify them. It is for this specific reason that the quality-cost system was created. Many companies have attempted to start quality-cost programs. The quality-cost system applied in a company is established to examine the efficiency of quality control programs. In this work, qualityless products and their resulting losts are examined. In conjunction with this aims, the necesserity of the quality control system in a company is emphasized. In the second chapter, the importance of quality and modern quality approaches are reviewed. In the third chapter, quality-cosL relations and the benefits of quality-cost system are outlined. The qualitylessness costs are classified as prevention costs, appraisal costs, internal and external failure costs and their extensive definitions are given. In the fourth chapter, quality control and quality-costs programs and their potantial benefits are stressed.x- The widely applied qualitylessness costs techniques which are Trend and Pareto analyses, are explained in chapter five. In the last chapter, on application of the qualitylessness costs analysis in a company is given under the light of obtained data. Finaly, the importance of the subject is noted and the recomondations for reducing the these costs are given.