Uluslararası pazarlamada politik risk
Political risk in international marketing
  1. Tez No: 207884
  2. Yazar: CENK KINALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERCAN GEGEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Global dünyada politik etkenlere bağlı oluşabilecek risklere karşı uluslararasıişletmeler, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler, detaylı bir `Politik Risk Analizi'nesahip olma durumundadır. Bu analizin olmadığı durumlar, işletme için olaylara sadecegerçekleştiği anda çok küçük bir tepki verebilme şansını bırakmakta ve işletme açısındanbüyük maddi zararlara sebebiyet verebilmektedir.Bu çalışmanın amacı, uluslararası yatırımcıların ve uluslararası pazarlamacılarındikkatini politik risk faktörüne çekmek ve uluslararası pazarlamacılara `Politik Risk'kavramıyla ilişkin dünya literatüründe yer alan bilgileri bütünsel ve sistematik olaraksunmaktır. Uygulama kısmında ise, Ortadoğu pazarında yer alan bir Türk şirketinindeneyimleri kullanılarak politik risk analizinin gerekliliği irdelenmiş, Ortadoğu pazarındafaaliyet göstermek isteyen Türk pazarlamacısına ve yatırımcısına yol gösterilmeyeçalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
International companies ? specially small and middle scale companies- have to have adetailed `Political Risk Analysis? against the risks which would occur related to the politicalfacts in a global world. When the events happened the lack of the political risk analysis couldleave the companies with a very small reaction chance and could cause big losses for thecompany.This work?s aim is to attract international investor and marketer?s attention to politicalrisk factor and to put forward the total knowledge in political risk for the internationalmarketers in a systematic way. In the practice part, we examine the necessity of political riskanalysis by using the experiments of a Turkish company, which runs business in Middle-eastregion, and we try to guide the Turkish marketers and investors who want to run business inthis region.