Yabancı sermayenin Türkiye'ye geliş yolları
The arrival ways of foreign capital to Turkey
  1. Tez No: 207900
  2. Yazar: FERİT YAZAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT ALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzün küresellesen dünyasında izolasyon saglanarak kendi kabuguna çekilmenin imkansız olmasından dolayı, önemli olan entegrasyonun vazgeçilmezliginin kabul edilerek bu sistemde gerekli kuralların ülke lehine olacak sekilde belirlenerek sistemden yararlanmaktır. Yabancı sermaye ile ülkenin karsılıklı çıkar iliskisi göz önünde bulundurulmalıdır. Yabancı sermaye, son dönemlerde ülkemizin ekonomisi açısından giderek önem kazanan bir hal almıstır. Bununla birlikte küresellesen dünyadaki gelismelere paralel olarak yabancı sermaye konusundaki hukuksal düzenlemelerde de degisiklik yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıstır, varolan yasalarda yenilemelerde bulunulmustur. Ülkemizde faaliyette bulunan yabancı sermayeli sirketlerin ülkemizdeki yatırımlarını arttırmaları amaçlanmakla beraber daha önce ülkemize gelmemis olan yabancı sermayenin ülkemize çekilmesi için imkanlar yaratılmaya çalısılmaktadır. Genel olarak ekonomik baglamda ele alınan bu hususun hukuksal bakımdan da önem tasıdıgı bilinmektedir. Bu noktadan hareket edilerek yabancı sermayenin Türkiye'ye yatırım yaparken izledigi yollar hukuksal olarak ele alınmıstır. Yapılan çalısmada daha önce yabancı sermaye konusunda ele alınmayan veyahut yeterli miktarda bahsedilmeyen hususlar ele alınarak incelenmis incelemeler ısıgında bir sonuca varılmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
In todays global world, it?s impossible to be izolated from the other countries. It?s important that to accept the indispensablity of integration and to benefit from the system. It?s known that there is a mutually benefit relationship between the foreign capital and the country. In last period the foreign capital became important for the economy of our country. By this, in the parallel of developments in globalized world its needed to make some changings in law. It?s wanted to increase the capital of the multinational companies in our country and it?s wanted to inflect the foreign capital that didn?t come to our country before. It?s known that in economic bundle this subject is very important in legal perspective. From this point the arrival ways of the foreign capital to Türkiye was discussed by legal. In this thesis the subjects about foreign capital was observed and according to the observations we wanted to reach to a reason