Aile şirketlerinde kurumsallaşma sendromu ve İstanbul İOSB'deki aile şirketleri üzerine bir araştırma
Institutionalization syndrome in family business and a study on the family companies in Istanbul IOSB
- Tez No: 207905
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüzde, hem ülkemizde hem de diger birçok ülkede kayıtlı sirketlerin büyük kısmını aile sirketlerinin olusturdugunu görmekteyiz. Ülke ekonomilerinde aile sirketlerinin önemli bir yeri vardır diyebiliriz. Dünya genelinde oldukça yaygın olan aile sirketleri, küçük bir magaza olabildigi gibi çokuluslu bir sirket de olabilmektedir. Ne var ki, aile sirketlerinin en büyük dezavantajlarından biri kısa ömürlü olmalarıdır. Son yıllarda yasanan yogun rekabet, aile sirketlerinin hayatını devam ettirmesini zorlastırmakta ve aile sirketlerini yeni stratejiler gelistirmeye zorlamaktadır. Kurumsallasma da bu stratejilerden bir tanesi, belki de en önemlisidir. Kurumsallasma, aile sirketleri için vazgeçilmez bir unsur haline gelmistir. Kurumsallasma sayesinde saglıklı bir büyüme gerçeklesecektir. Saglıklı büyümeden kastımız, sirketin gelisimine paralel olarak organizasyon yapısının yenilenmesi, artan veya degisen personel ihtiyacının karsılanması vb kosulların saglanmasıdır. Bu çalısmamızda, aile sirketleri kavramı, temel özellikleri, tarihi, kurumsallasma kavramı, kurumsallasma süreci, aile sirketlerinin kurumsallasma gereginin sebepleri üzerinde durulacaktır
Özet (Çeviri)
Nowadays, most of registered companies both in our country and the other countries are family companies. We can say that family business has a great importance for country economy. Family businesses are very common in all over the world and can be both a small shop or a multinational corporation. However, the biggest disadvantage of these companies is their short life periods. Heavy competition in the last few years make the family companies harder to survive and force them to improve new strategies. To become an institutional company is one and maybe the most important strategy. Institutionalization has become an indispensable factor for family companies. By courtesy of institutionalization, a healthy development will come true. Healthy development means renovation of organizational structure, meeting increasing or changing demands of employees etc. in parallel with company development. In this study, we will emphasize family business conception, main characteristics and history; institutionalization conception, institutionalization process, reasons of institutionalization necessity in family companies.