Etkileşimli reklam planlama ve yaratım süreci
Interactive advertising planning and creation process
  1. Tez No: 207920
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FUNDA SAVAŞ GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Her teknolojik yenilik iletisim alanında yeni kavramları ve yeni incelemealanlarını dogurmaktadır. Günümüzde, kisisel bilgisayarların hayatımıza girmesi, ceptelefonlarının insanın bir parçasıymısçasına kullanılması, Internet'in sosyal birzorunluluk haline gelmesi etkilesim, etkilesimli iletisim teknolojileri, etkilesimli reklamgibi kavramların arastırılması, tanımlamalarının yapılması ve bu kavramların iletisimiçerisindeki yerlerinin açıklanması zorunlulugunu beraberinde getirmektedir.Henüz yeni bir kavram olması nedeniyle etkilesim üzerine yapılan çalısmalardogrultusunda elde edilen tutarlı ve net sonuçlar bulunmamaktadır. Akademisyenler vearastırmacılar kavram üzerinde kesin bir fikir birligine varabilmis degillerdir. Ancaketkilesimin, kisilerarası iletisime yeni bir boyut getirdigi, televizyon, basın, radyo,sinema gibi kitle iletisim araçlarının ise geleneksel olarak kabul edilmesine ve yenimedya kavramının ortaya çıkmasına neden oldugu asikardır.Günümüz kosullarında etkilesimli reklam uygulamaları, teknolojinin özellikleri,kullanıcının etkilesimi ve teknolojinin bu özellikleri algılayıs sekillerine paralel birdogrultuda gelismekte, yaygınlasmaktadır. Çalısmamızda etkilesimli reklamkavramının özellikleri aktarılırken geleneksel reklam uygulamalarından farklarıortaya konmus ve etkilesimli reklamların geri beslenmeyi destekleyici nitelikleri vereklam mesajına verilen tepkinin saniyeler içerisinde olusmasını saglamalarınedeniyle geleneksel reklamdan hedefleme, takip ve kontrol yönüyle üstün özelliklerioldugu ortaya çıkmıstır. Bu sonuçlar dogrultusunda etkilesimli reklamların tasarımasamasında dikkat edilmesi gereken unsurlar ve yaratıcılıga daha fazla imkantanımaları nedeniyle etkilesimli reklamın geleneksel reklam uygulamalarındanözellikle tasarım asamasında farklılıklar gösterdigini söylemek mümkündür. Bunlaraek olarak, etkilesimli reklam planlama ve yaratım süreçlerinin geleneksel reklamdantüketicinin rolünün artması nedeniyle farklılastıgını belirtmek gerekmektedir. Ancak,kullanılan teknolojilerin yeni olması nedeniyle etkilesimli reklamların günümüzdemedya planlarında geleneksel mecraları destekleyici nitelikte kullanıldıgı ortayaçıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Each technological development arises new terms and new research areas incommunication studies. Today, using personal computers, using cell phones as a partof human body, using Internet as a social necessity lead to search concepts ofinteractivity, interactive communication technologies and interactive advertisingdeeply. This research needs become as a necessity for communication researchers.As a result of this research about this new concept, we could not findconsistent and clear results about the concept of interactivity. Academicians andresearchers could not find a common opinion and explanation about the concept. But,it is clear that interactivity brings a new perspective to interpersonal communicationand lead to be accepted mass communication as traditional. So, it?s also lead to arisethe concept of new media.Today, all interactive advertising applications development depends on thetechnologies? features and user?s perceptions of these technologies. While explaininginteractive advertising features, we try to put forth differences between traditionaladvertising and interactive advertising. It?s possible to say that interactive advertisingdiffer from traditional advertising thanks to its features like feedback, duration ofreaction in the communication process. These features also cause to the developmentof new differences like targeting, pursing and control of consumer attitudes.Interactive advertising planning and creation process also differentiate as a result ofthe increase consumer role in the communication process. But, today interactiveadvertising applications are used as supportive applications of traditional advertisingapplications.