Müslümanlık ve Hıristiyanlık bağlamında dinler arası diyalog
Interreligions dialogue in context of Muslims and Christians
- Tez No: 206697
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HADİ TEZOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Müslümanlık ve Hıristiyanlık bağlamında dinler arası diyalog çalışmaları resmenKatolik kilisesinin II. Vatikan konsilinde aldığı karar ile başlamıştır. Tarihin her safhasındaMüslüman Türk toplumu gayri müslim topluluklar ile beraber yaşamıştır. Yaşanan tarihitecrübe bizim diğer din ve kültürlere yabancı olmadığımızı ve diyalog konusunda sıkıntıyaşamadığımızı göstermektedir.Zamanımızda değişen şartlar diyalogun önemini ortaya koymaktadır. Gelişenteknoloji, artan iletişim ve ulaşım imkanları, insanların farklı dinleri ve kültürleri, tanımamerakı, dinler hakkında ön yargılardan ziyade doğru bilgilere ulaşabilme imkanı,çoğulculuğun yükselen değer olması, kurulan arkadaşlık ve dostluklar, ortak problemleriberaberce tespit edebilmeyi ve çözebilmeyi, bunu takiben de dünya barışını mümkünkılmaktadır. Adeta küçük bir köy haline gelen dünyamızda küreselleşme, çeşitli inançlarıkültürel ve coğrafi olarak belirli sınırlara hapseden eski anlayış ve görüşleri ortadankaldırmıştır. Sonuçta keskin misyonerlik ve tebliğ stratejileri ortadan kalkmaya başlamış,bunun yerine kişiler kendi kişisel inançlarını, ilişkiye girdiği insanların inançlarıylamukayese ederek onları yeniden bir değerlendirmeye tabi tutmaya başlamışlardır.Avrupa Birliğinin eşiğindeki Türkiye Cumhuriyeti ve Diyanet İşleri Başkanlığıdiyalogun önemini kavramış, bu yönde üzerine düşen vazifeleri yapmak için çabasarfetmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığının diyalog konusunda çalışama parolası“Dinlerarası barışı temin etmeden dünya barışı hayaldir”sözüdür.
Özet (Çeviri)
It has began interreligions dialogue working between Islam and Christianitywith decision which was taken in it at Second Vatican Concil officially. Muslim Turksocieties have dwelt with non-Muslim societies at various stages of history. We didn?t exhibitto be a stranger to another religions and cultures with historical experiment which werelived.Today, the conditions has manifested emphasis of diologue. It makes possiblepeace in the world and accessibility to validity informations rather prejudgements aboutreligions with developing technology and communications and means of transport, anddifferent religions and cultures of people and demand for identification and rising pluralisticand companions. Almost globalisation in the World which was been a small village haseradicated ancient mentalities about religions which were convicted. In Conclusiontolerance, indulgence, allowance and toleration started instead of violent misionery andstrategic manifesto (tebliğ).Republic of turkey is candidate to European Community. So Republic of turkeyand The Presidency of Religious Affairs understood importance of interreligious andintercultures dialogue and exerted effort abroad. In conclusion The Presidency of ReligiousAffairs has watchword: ?Unless ınterreligious peace World peace is fantasy.?