Kurumsal kaynak planlama (Kkp) projeleri yönetimi
Enterprise resource planning (Erp) project management
- Tez No: 207973
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR YOZGAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, rekabetteki artıs ve hız kazanan gelismeler, firmaların sartları daha agır olan bir ortamda faaliyet göstermelerini zorunlu kılmaktadır. Dogru zamanda dogru bilgiye ulasmak basarıyı belirleyen en önemli faktörlerden biri haline gelmistir. Bu durum, organizasyonların bünyelerindeki bütün birimleriyle bir sistem olarak hareket etmesini gerektirmektedir. Bugünün hızlı degisen ortamında firmalar, degisimlere hızlı cevap verebilmek ve rekabet edebilme kabiliyetlerini arttırmak için fonksiyonel süreçlerini entegre etmek ve kaynaklarını verimli sekilde kullanmak zorundadırlar. Basarılı KKP uygulamaları firmalara düsük maliyet, daha iyi müsteri hizmetleri ve üretim takvimi gibi birçok yarar saglamaktadır. KKP uygulamalarındaki basarısızlıklar KKP sistemlerine ayrılan maddi kaynakların kaybına ve islerin büyük bir kısmının aksamasına sebep olmaktadır. Uygulamanın basarılı olabilmesi için güvenilir, gerçekçi ve mantıklı bir KKP projesi yürütülmelidir. Bu çalısmada KKP Proje Yönetimi anlatılmıs ve uygulamanın firma üzerindeki etkileri analiz edilmistir. Uygulama kısmında ise, Firma A' nın yeni KKP sistemine geçisi anlatılmıstır. Firma A'da KKP sistemlerinin seçimi ve uygulanısı anlatılarak sagladıgı yararlar degerlendirilmistir. Basarılı bir sistem kurulumunun firmaya getirilerinin oldukça fazla oldugu gözlemlenmistir. KKP sistemleri uygulamalarının basarılı olması için titizlikle planlanmıs bir proje yönetimi ve kendini adamıs bir proje takımı gerekmektedir. Bu dogrultuda yönetimin ve kullanıcıların tam katılımı, egitimi, gerekli finansmanın saglanması, bilgi birikimi gibi unsurlar projenin basarısı için hayati önem tasımaktadır
Özet (Çeviri)
Today, increasing trend in competitiveness and accelerating developments force companies to act in a tougher environment. Gathering required knowledge at the right time is among the factors that play a critical role in success. This condition necessitates organizations to integrate all its departments and behave as a system. In today?s fast changing environment, firms must integrate their functional operations and manage their resources efficiently in order to give quick response to changes and to increase their competitive abilities. Successful implementation of ERP systems can provide firms with significant benefits such as reduced costs, improved customer service and better production scheduling etc. Failures in ERP implementations cause loses in the capital invested in ERP packages and a major portion of their business. A reliable, realistic and reasonable ERP project must be evaluated in order to achieve the ERP implementation. In this study, ERP Project Management was explained and the effects of ERP implementations on firms were analyzed. In the survey section, ERP implementation of Firm A and project management were explained. Firm A?s ERP packet selection was defined and the benefits of ERP systems were evaluated. It is observed that the implementation of ERP systems have much benefits.. The success of ERP implementation depends on excellent project planning and dedicated project team. Top management and company wide support, education & training, reasonable budget and knowledge is vital for the survival of the ERP projects.